Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

Historia

Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

Nga: Gjon Keka Më: 18 korrik 2022 Në ora: 16:31
Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

Një dokument që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes 6.Maj 1405, të kryeheroit dhe udhëheqësit të urtë,të guximshëm, vizonar dhe të pavdekshëm të Arbërisë europiane ,Gjergj Kastriotit.

Ky dokument është një fakt që e forcon atë që kam shkruar edhe më parë në librat e mi për Gjergj Kastriotin rreth ditëlindjes së Mbretit tonë arbëror dhe mbrojtësit e ruajtësit të qenjes dhe identitetit tonë kombëtar.

Dokumenti është botuar në vitin 1606(G.Chr.i,o.hist.nr.14,1606,d.b.m.) dhe është pjesë e arkivit tim personal.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat