Stema e familjes fisnike Basta

Historia

Stema e familjes fisnike Basta

Nga: Gjon Keka Më: 26 korrik 2022 Në ora: 15:24

Gjon Basta, i lindur në More dhe pasardhës i princave të Peloponezit, kishte për nënë një mbesë të Konstantin Kastriotit, vëllait të Gjergj Kastriotit, i njohur si Skënderbeu, princ i Arbërisë. (nxjerr prej dokumentit historik nga vepra:M.B.d.H.archive.P. 1854)

Sikur që dihet Gjon Basta është një nga paraardhësit e kontit dhe baronit të lirisë Gjergj Bastës,një nga familjet fisnike të kohës.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat