​Zbulimi emocionues i monedhës më të vjetër angleze në Kanada

Historia

​Zbulimi emocionues i monedhës më të vjetër angleze në Kanada

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 15:16
Foto ilustrim

Një monedhë ari e gjetur në bregun jugor të Newfoundland, provinca më lindore e Kanadasë, mund të jetë monedha më e vjetër e njohur angleze e gjetur në kontekstin arkeologjik në Kanada.

Qeveria e Newfoundland dhe Labrador lëshoi një deklaratë për shtyp këtë javë duke thënë se monedha e diskutueshme e arit u zbulua këtë verë nga Edward Hynes, një historian amator vendas.

Ajo cilësohet si monedha më e vjetër angleze e gjetur ndonjëherë në Kanada dhe u krijua në Londër midis viteve 1422 dhe 1427 dhe vlente një shilingë dhe tetë peni, ose rreth 81 dollarë të sotëm.

Monedha e arit është të paktën 70 vjet më e vjetër se mbërritja e evropianëve në ishull. Një gjysmë çereku i zbuluar në vitin 1491 në Vendin Historik Provincial të Plantacionit Cupid Cove ishte monedha më e hershme evropiane e njohur ndonjëherë në Kanada.

Monedha 600-vjeçare i paraprin kontaktit të parë të dokumentuar evropian me Amerikën e Veriut që nga vikingët, në një rajon me një histori 9000-vjeçare të vendbanimeve njerëzore dhe tradita të pasura indigjene.

Paul Berry, një ish-kurator i Muzeut të Monedhave të Bankës së Kanadasë, thotë se monedha ka të ngjarë të dalë nga qarkullimi kur humbi, ka shumë spekulime se si monedha fisnike e arit arriti në Newfoundland dhe Labrador.

Pikërisht se si monedha fisnike ari e bëri rrugën e saj në Newfoundland dhe Labrador është një mister. Megjithatë, kërkimet mbi monedhën po vazhdojnë dhe puna e mëtejshme në vendin ku u gjet mund të kryhet në të ardhmen.

Vendndodhja e saktë e zbulimit po mbahet sekret për të dekurajuar gjuetarët e thesarit.

Monedha do të shfaqet në publik pas përfundimit të konservimit dhe studimit, ndoshta në muzeun The Rooms në St John’s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat