1936/ Kur ambasadori Hugh G. Grant i prezantoi presidentit Roosevelt pistoletat shqiptare të blera në Shkodër

Historia

1936/ Kur ambasadori Hugh G. Grant i prezantoi presidentit Roosevelt pistoletat shqiptare të blera në Shkodër

Nga: Aurenc Bebja Më: 15 mars 2024 Në ora: 12:29
Hugh G. Grant (1888 – 1972) — Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945)

“The Atlanta Constitution” ka botuar, të martën e 15 shtatorit 1936, në faqen n°9, një shkrim rreth pistoletave shqiptare të prezantuara nga Hugh G. Grant asokohe presidentit Roosvelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Armë zjarri shqiptare iu prezantuan presidentit

Uashington, 14 shtator. — (AP.) — Sot, një palë pistoleta dueli shqiptare iu prezantuan Presidentit Roosevelt nga ministri i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Hugh G. Grant, nga Birmingham.

Image
Burimi: The Atlanta Constitution, e martë, 15 shtator 1936, faqe n°9

Grant, i kthyer në këtë vend me leje dymujore, tha se pistoletat i kishte blerë në Shkodër, Shqipëri.

Ai planifikoi të qëndronte në Uashington rreth një javë më shumë, pastaj të vizitonte Virxhinian për disa ditë. Ai tha se ndoshta do të shkonte në Birmingham pas dy ose tri javësh.

Ai shoqërohej në SHBA nga zonja Grant dhe vajza e tyre e vetme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat