ADN-ja ndikon në të qenit sportiv ose jo

Life style

ADN-ja ndikon në të qenit sportiv ose jo

Më: 1 maj 2021 Në ora: 20:04
Foto ilustrim

Bëni jetë sedentare apo jeni sportivë? Kjo tendencë është e shkruar në ADN.

Sipas një studimi kanadez të “McMaster University” në Hamilton, i botuar në revistën “Pnas”, aktiviteti fizik është i kushtëzuar nga prania ose mungesa e muskujve të dy gjeneve të nevojshme, të cilat prodhojnë një enzimë që është e pranishme dhe aktive gjatë aktivitetit fizik.

Kaviet që nuk i kishin këto gjene shfaqnin një pakësim të mitokondriteve, të cilat në qelizat e muskujve djegin sheqernat për të gjeneruar energji.

Ndërsa minjtë normalë mund të vraponin disa kilometra, ata “të modifikuar” mund të ecnin maksimumi vetëm brenda një dhome.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat