Jeni djegur nga dielli, ja si të ‘shpëtoni’

Life style

Jeni djegur nga dielli, ja si të ‘shpëtoni’

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 06:42
Foto ilustrim

Dihet që ekspozimi i pambrojtur në diell mund të çojë në djegie. Sigurisht, duhet të përpiqeni të shmangni djegiet nga dielli duke aplikuar një krem ​​me spektër të gjerë çdo dy orë kur jeni jashtë gjatë ditës. Megjithatë, nëse lëkura juaj është skuqur, mos u shqetësoni.

Për të lehtësuar problemin tuaj, ekspertët rekomandojnë këto trajtime:

Bëni kompresa të ftohta

Aplikoni kompresa të ftohta në lëkurën e djegur për ta ndihmuar atë të ftohet dhe të qetësojë dhimbjen.

Merrni ilaçe të veçanta

Ilaçet anti-inflamatore jo-steroide si ibuprofeni do të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes dhe ënjtjes.

Bëni një dush ose banjë të freskët

Ngjashëm me një kompresë të ftohtë, bërja e një dushi të freskët ose një banjë do të ndihmojë në qetësimin e lëkurës tuaj.

Aplikoni një krem ​​me hidrokortizon

Për lehtësim shtesë, rekomandohet përdorimi i hidrokortizonit topik për vetitë e tij anti-inflamatore.

Mbajeni zonën të hidratuar

Zonat e djegura nga dielli të lëkurës duhet të hidratohen siç duhet për ta mbrojtur atë nga dëmtimet e mëtejshme dhe për të nxitur shërimin e shpejtë.

Shmangni ekspozimin në diell

Kjo mund të jetë e qartë, por ju duhet të shmangni ekspozimin e lëkurës së prekur në rrezet e diellit direkte ndërsa djegia shërohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat