Ja pse duhet të dimë rreth androseksualitetit dhe identitetit gjinor

Life style

Ja pse duhet të dimë rreth androseksualitetit dhe identitetit gjinor

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Asnjëherë si kohët e fundit, vetëdija e përgjithësuar ndaj vetvetes dhe ndaj aspekteve më intime po rritet. Duke i zbuluar secilit prej nesh se çfarë jemi dhe çfarë na pëlqen. Dhe duke iu afruar gjithnjë e më shumë një lirie më të madhe për të qenë dhe për të jetuar. Edhe në sferën seksuale. Duke mësuar të kuptoni njëri-tjetrin dhe t’i jepni një emër mënyrës së dashurisë (nëse do të ishte e nevojshme ndonjëherë), si në rastin e androseksualitetit.

Orientimi seksual dhe identiteti gjinor

Para së gjithash, është mirë të sqarohen termat e ndryshëm në përdorim dhe të cilët shpesh mund të gjenerojnë shumë konfuzion dhe gabime komunikimi. Le ta bëjmë të qartë se kur flasim për orientimin seksual ose identitetin gjinor (terme që priremi t’i përdorim në mënyrë kauzale dhe të pasaktë) nënkuptojmë dy gjëra krejtësisht të ndryshme. Nga ana tjetër me identitet gjinor nënkuptojmë diçka intime, që ka të bëjë me veten. Ky është perceptimi për seksin ose gjininë që na identifikon. Konkretisht, ata që e njohin veten në seksin e caktuar në lindje, për shembull gratë që ndihen si gra dhe burrat që ndihen si burra, quhen cisgenders. Ndërsa kushdo që identifikohet me një gjini tjetër quhet person transgjinor. Ose nëse kjo ndodh plotësisht, për shembull nëse një grua ndjen se i përket gjinisë mashkullore dhe anasjelltas, ose nëse ky binom nuk ekziston. Dhe subjekti ruan karakteristikat e të dy gjinive, në mënyrë jobinare.

Mes këtij deti mundësish dhe aspektesh, termi androseksualitet u referohet të gjithë atyre që tërhiqen nga seksi mashkull. Në përgjithësi, megjithatë, nëse me androseksualitet nënkuptojmë tërheqjen ndaj burrave ose mashkullorinë, mund të konkludohet se për gratë kjo korrespondon me heteroseksualitetin, ndërsa për burrat me homoseksualitetin. E cila mund të jetë e ndërlikuar për disa. Prandaj, për të mos krijuar shumë konfuzion dhe paqartësi, termi zakonisht lidhet me moshën dhe njerëzit jobinarë. Tërhequr nga burrat ose mashkullorësia e një individi, pavarësisht nga anatomia, biologjia ose seksi që i atribuohet atij/asaj në lindje. E cila, siç u përmend, homologen e saj femërore e gjen në termin gjinseksualitet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat