Efekti bumerang i lumturisë: Çfarë është ajo?

Life style

Efekti bumerang i lumturisë: Çfarë është ajo?

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 08:53
Foto ilustrim

A e ke gjetur ndonjëherë veten duke bërë diçka që duhet të jesh i lumtur, por papritur ndihesh i pafat? Ndonjëherë vëmë bast çdo gjë për aktivitetet, njerëzit apo mënyrën e jetesës që në afat të gjatë na sjellin palumturi.

Pak përvoja janë po aq zhgënjyese sa të jenë gjithmonë në kërkim të lumturisë. Shumë do të thonë se çdo gjë është për shkak të asaj kulture të vetë-ndihmës që na bind se misioni ynë në jetë nuk është tjetër veçse të gjejmë mirëqenie maksimale, gëzim të vazhdueshëm dhe një buzëqeshje të pashprehur. Por, a nuk është kjo ajo që njerëzit janë përpjekur të bëjnë gjithmonë? Të kërkojmë kënaqësi dhe të shmangim dhembjen? Megjithatë ka një efekt bumerang në këtë kërkim.

Efekti bumerang i lumturisë

Ju keni përgatitur festën e ditëlindjes për një nga fëmijët tuaj me gjithë entuziazmin në botë, por kur vjen dita ju ndjeni trishtim të madh. Trishtim për fëmijët që rriten tepër shpejt. Ju e organizoni ditën për t’i ndihmuar prindërit tuaj që të transferohen dhe pasi të largoheni, ata mund ta bëjnë vetë.

Ka shumë situata të përditshme që duhet të na japin mirëqenie dhe, megjithatë, të na sjellin mendimet e zhgënjimit. Efekti bumerang i lumturisë përcakton ato realitete në të cilat e hedhim veten duke shpresuar të përjetojmë përmbushjen dhe ajo që na kthehet është zhgënjimi, shkurajimi e madje edhe palumturia.

Kur pozitivi bëhet i pakëndshëm

Sonja Lyubomirsky, profesoreshë në Universitetin e Kalifornisë ka thelluar konceptin e efektit boomerang të lumturisë. Në këtë mënyrë, diçka që na bën të vërejmë është se shumica prej nesh kanë një koncept dhe ide shumë të standardizuar se cilat janë aktivitetet pozitive.

Të ndash kohën me miqtë, të shprehësh mirënjohje, të ndihmosh dikë, të shijosh kohën e lirë ose edhe të biesh në dashuri, janë situata që maksimizojnë mirëqenien dhe na sjellin lumturi. Gjithashtu, nëse ka diçka që ne e ndjejmë si qenie njerëzore, ajo po nxit situata pozitive dhe aktivitete në jetën tonë të përditshme.

Tani, ka një fakt të vërtetë që ne pothuajse kurrë nuk e marrim parasysh. Njerëzit nuk kanë kontroll mbi çdo realitet dhe ngjarje, gjithmonë ekziston ajo ndryshore kaotike që mund të na kthejë në një moment të caktuar pikërisht të kundërtën e asaj që prisnim.

Eshtë si të hedhësh një bumerang, është e qartë se 99% e rasteve do të kthehen tek ne. Por ndonjëherë, një fllad ose një erë e pabesë mund të devijojë rrugën e saj dhe të përfundojë duke na goditur… Ato që i etiketojmë si përvoja pozitive ndonjëherë nuk janë edhe aq pozitive.

Lumturia nuk është një rregull i tre

Disa njerëz bëjnë çmos për të gjetur një punë dhe kur e gjejnë atë gjejnë një mjedis shtypës dhe kushte pune. Ka nga ata që bëjnë gjithçka për t’i bërë disa njerëz të lumtur sepse i duan, por ajo që ata e kthejnë është egoizmi dhe palumturia.

Herët a vonë mësojmë se lumturia nuk është një recetë, një rregull i gishtit të madh ose një manual udhëzimesh. Ajo që funksionon për disa, u sjell vetëm vuajtje emocionale dhe pështjellim të tjerëve. Ajo që u duket shkatërrimtare disave, na duket emocionuese. Dhe ndonjëherë fati luan me ne dhe rrëzon shtëpinë tonë të kartave të lumturisë.

Në fund të fundit, lumturia autentike nuk është gjë tjetër veçse mirëqenie psikologjike, është të ndihesh mirë me veten dhe me atë që na rrethon. Në këtë proces, ju duhet të punoni në shumë aspekte, të pranoni gabimet, të pranoni rëniet dhe zhgënjimet. Askush nuk është i lumtur të hidhet rastësisht drejt përvojave të caktuara. Ju duhet të reflektoni, të meditoni dhe të zgjidhni mirë se çfarë duhet të bëni dhe kë të keni në jetën tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat