Gjuha e qeverisë dhe e medias tradicionale

Opinione

Gjuha e qeverisë dhe e medias tradicionale

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 18 maj 2022 Në ora: 12:57
Mr.Ali Hertica

Me tmerr, shumë e kanë ndjekur debatin politik mbi memorandumet e taksës së dividentit. Çfarë i komunikoi shoqërisë ky spektakël? Gënjeshtra, mashtrimi, pandershmëria, kujtesa selektive dhe sjellja amorale e timonierëve tanë. Gradualisht bëhet një shfaqje drame me karakter të përsëritur. 

Shtojini kësaj faktin që organizatat e kishës kanë humbur autoritetin e tyre, që bankat dhe siguruesit kanë rënë nga piedestali i tyre, sporti kryesor ka rënë në reputacion si rezultat i abuzimit seksual dhe se pagat bujare në shtresat e larta drejtuese me mbikëqyrje të dështuar hasin shumë. të rezistencës brenda shoqërisë. Atëherë nuk është për t'u habitur që besimi te qeveria ka rënë në nivelin më të ulët historik, që agresioni dhe dhuna në shoqëri po shtohen, që vlerat dhe normat tona gradualisht po shpërdorohen dhe populizmi po rritet. 

Gjuha e qeverisë dhe e medias tradicionale nuk korrespondon më me gjuhën e 'personit të zakonshëm holandez'. Komunikimi me reputacion është i vazhdueshëm, në të cilin interesat politike personale, organizative apo partiake mbizotërojnë mbi interesin publik.Profesionistët e komunikimit, avokatët dhe mjekët spin që duan të mbrojnë drejtorët e tyre janë të lumtur të ndihmojnë. Komunikimi i qeverisë është shndërruar në komunikim marketingu, me mesazhe thelbësore të përsëritura, me një linjë dhe slogane. Është e habitshme, por rrallë e sheh një administrator apo politikan që prek publikun me fjalimin e tij. Është një sistem që përpiqet të ruajë veten, por shpejt po shembet sepse popullsia nuk e pranon më. 

Nëse duam të dalim nga kjo 'krizë sistemike', do të nevojitet një lloj tjetër lidershipi politik dhe administrativ. Menaxherët burokratikë të sotëm duhet të bëhen udhëheqës kryesorë që vlerësojnë cilësitë e ndershmërisë, sinqeritetit, transparencës, ndjeshmërisë dhe autenticitetit. Ata gjithashtu komunikojnë ndryshe dhe lidhen me personin e vetëdijshëm. Jo gjuhë marketingu, por komunikim nga zemra, nga vulnerabiliteti dhe ndërgjegjësimi moral. 

Me fuqinë e gjuhës (retorikës), administratorët mund të krijojnë realitete të reja në këto kohë të pasigurta. Kjo cilësi do të shfaqet veçanërisht në situata krize. Kriza e kredisë, problemi i tërmetit dhe shpërthimi i etheve Qe mund të ishin trajtuar në një mënyrë shumë më të mirë nëse interesat e atyre që preken drejtpërdrejt do të ishin vënë në plan të parë. 

Si ta arrijmë atë kthesë? Në fakt, kjo është lojë e fëmijëve dhe nuk kërkohen kurse trajnimi shtesë. Drejtorët duhet thjesht të mbeten vetvetja, të jenë të ndershëm dhe të sinqertë, të flasin qartë dhe të dëgjojnë më pak këshilltarët që kanë frikë nga një kulturë borxhi dhe shlyerjeje. Si regjisor guxoni t’i thoni gazetarit: “Çfarë pyetjeje budallaqe është që po më bëni tani për të tretën herë? Ju po e reduktoni një çështje serioze në një përplasje politike. Nëse nuk keni ndonjë pyetje tjetër, unë kam mbaruar me ju tani." Çfarë lehtësimi do të ishte. Megjithatë, kjo kërkon guxim dhe shoferëve shpesh u mungon kjo. 

Sa mirë do të kishte qenë nëse kryeministri Kurti  dhe presidentja Osmani do të kishin pranuar sinqerisht gabimin e tyre në (para) debatit politik për taksën e dividentit dhe do të kërkonin falje për veprimet e tyre. Pastaj debati do të kishte përfunduar brenda një ore, rezultati do të ishte i njëjtë dhe reputacioni i tyre do të ishte rritur shumë. Ndërsa tani e shikojnë veten në pasqyrë çdo ditë dhe e kuptojnë se nuk kanë vepruar me integritet, duke lënë njollë në shpirt duke ditur se qytetari i kupton të gjitha. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat