Sa kohë qëndrojnë në pushtet liderët e partive

Opinione

Sa kohë qëndrojnë në pushtet liderët e partive

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 23 maj 2022 Në ora: 08:37
Mr.Ali Hertica

Udhëheqësit e partive shihen shpesh si figura të rëndësishme. Dështimi i një partie në zgjedhje ose në negociatat e koalicionit është shpesh dështim i liderit. Një lider partie duhet të "tregojë lidership" dhe nëse nuk e bën, partia është e dënuar të humbasë ndikimin e saj. Ndërsa medias pëlqen të shkruajë lloj-lloj copëzash për liderët e partive, ne dimë pak në mënyrë sistematike për liderët e partive kur largohen, kur ndryshojnë politikat e partisë dhe kur kontribuojnë në suksesin ose humbjen elektorale të një partie. 

Për të hulumtuar këtë (dhe gjëra të tjera) mora një grant nga Këshilli Danez për Kërkime të Pavarura [punoj në Danimarkë] disa muaj më parë. Kohët e fundit kam mbledhur të dhëna për liderët e partive nga 18 demokraci (Evropa Perëndimore, Kanadaja, Australia dhe Zelanda e Re) dhe këtu është një paraqitje shumë e vogël e velit.

Udhëzuesi është: sa kohë qëndrojnë në pushtet liderët e partive? A ka dallime mes partive, dhe më e rëndësishmja, a është e vërtetë që politika është bërë më konkurruese dhe e ethshme, me fjalë të tjera partitë po zëvendësojnë liderët e tyre më shpesh se më parë, por gjithashtu e krahasoj kosovën me vendet e tjera. 

Ketu shifet se cila parti ka liderët e partive me më të gjatë? Figura më poshtë tregon kohëzgjatjen mesatare në muaj të një lideri partie. Partitë që nuk kanë pasur kurrë më shumë se 1 lider nuk janë të listuara këtu... Të gjitha lojërat e tjera ndryshojnë pak nga njëra-tjetra, por ndryshimi në lojëra është i madh dhe numri i vëzhgimeve nuk është shumë i madh. Prandaj, nuk ka dallime të rëndësishme midis palëve. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat