Përkitazi me asociacionin

Opinione

Përkitazi me asociacionin

Nga: Adem Bytyçi Më: 5 gusht 2022 Në ora: 18:21
Autori Adem Bytyçi

Me shumë keqardhje, por Kurtit i mbetet vetëm një mundësi për të mbetur në pushtet: 1.Të pranojë themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të pakicës serbe në Kosovë.

Në të kundërtën mund ta detyrojnë ndërkombëtarët të dorëhiqet, përkatësisht t'i dalin në krah opozitës duke i krijuar mundësi për ta rrëzuar kryeministrin Kurti.

Ani pse Kurti, nuk ka kontribuar për themelimin e Asociacionit, një zgjidhje kja përtej konturave të Planit të Ahtisarit për pavarësinë e Kosovës, këtë zgjidhje e ka pranuar qeveria Isa - Thaçi, duke e marrë një obligim ndërkombëtar qoftë edhe kundër Kosovës, të cilin obligim me patjetër duhet ta zbatojë qeveria Kurti, nëse qeveria aktuale Kurti 2, refuzon implementimin e saj , për fat të keq do të bije dhe qeveria e ardhshme pas qeverisë Kurti, do të pranojë themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të pakicës serbe në Kosovë, pavarësisht se një zgjidhje e tillë mund ta rrezikojë në të ardhmen tërësinë tokësore dhe rregullimin e brendshëm kushtetues dhe politikë të Kosovës brenda gjithë territorit të saj.

Nuk ka diskutim se Asociacioni është pasojë e atyre politikanëve kosovar, të cilëve gjatë qeverisjes së vendit më shumë iu ka interesuar pushteti se shteti.

Tani, pse mos ta përmendmi maksimën e vjetër shqiptare: "Vetia t'i nxjerrtë sytë", aktualisht kjo po ndodhë në Kosovë përkitazi me Asociacionin dhe shumë procese tjera si rezultat i mos marrëveshjeve në mes opozitës dhe pozitës edhe kur janë në pyetje interesat madhore të vendit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat