Kurti dhe Vuçiqi 5:0

Opinione

Kurti dhe Vuçiqi 5:0

Nga: Faton Mehmeti Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 12:43
Autori Faton Mehmeti

Dështimet po i shkaktojnë stres dhe ankth. Presidenti serb po vuan nga inferioriteti ndaj kryeministrit të Kosovës. Emërimi i fundit i Nenad Rashiqit në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim është goditje e fortë taktike e Kurtit ndaj Vuçitit. Ky i fundit lozi lojën e blofit në të cilën ra vet, zëvendësimi i deputetëve dhe ministrit serb në institucione të Kosovës e ka vu në lajthitje Vuçiqin. I ndodhur në situatën paradoksale për të, kërcënoi BE-në me mos pjesëmarrje në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit me 6 dhjetor në Tiranë. Kushdo që ka besuar se Vuçiqi ka ndryshuar e ka gabim, me ofendimet e fundit ndaj Kurtit, Rashiçit e Trajkoviçit po edhe kundër zyrtarëve të BE-së, dëshmojnë më së miri se Vuçiqi nuk ka ndryshuar, ka mbetur tellalli i Sheshelit, mbështetës i Millosheviçit dhe argat i Putinit.

Dështimet e Vuçiqit, rrjedhimisht sukseset e Kurtit për më pak se dy vjet janë këto: reciprociteti për letërnjoftimet, anulimi për mbajtjen e referendumit serb, ndalimi i mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, vendimi për vendosjen e stikersave në kufi, luftimi i kontrabandës në veri dhe e fundit vendimi për zëvendësimin e deputetëve dhe ministrit në fjalë. Edhe vendimi për targa është anuluar përkohësisht, me Serbinë e dërrmuar nga vendimet e ligjshme të Kosovës, diçka e pabesuar për Vuçiqin, i mësuar me fitore ndaj ish-pushtetarëve servilë e të korruptuar. I ndodhur përballë realitetit të pandryshuar, presidenti serb po nxjerr në pah anën e tij origjinale, urrejtjen ndaj çdo gjëje shqiptare. Duke e quajtur Kurtin "terrorist", Vuçiqi ka harruar se vet është i tillë. Ishte po ky njeri që kërcënonte: “Ju bombardoni, dhe e vrisni një serb, ne do t’i vrasim 100 myslimanë dhe të shohim se a do të guxojë bashkësia ndërkombëtare apo kushdo tjetër t’i godasë pozicionet serbe dhe të sillet ashtu me popullin serb”, kështu deklaronte njeriu që sot akuzon dikë që e mbron vendin e tij, shtetin dhe qytetarët e vet. I demoluar nga humbjet, Vuçiqit i ka humb rruga në oborr. Deri tani janë pesë humbje të Vuçiqit përballë Kurtit, rezultatet pritet të shtohen, kjo edhe po e çmend presidentin serb, ish-zëdhënësin e Sheshelit dhe Millosheviçit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat