Kombi dhe shteti serb e njeh dhe e pranon vetëm gjuhën e forcës!

Opinione

Kombi dhe shteti serb e njeh dhe e pranon vetëm gjuhën e forcës!

Nga: Dibran Demaku Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 17:58
Autori Dibran Demaku

Kohëve të fundit flitet shumë për një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë, një marrëveshje juridikisht obliguese për të dy palët. Këtë e thonë sidomos politikanët aktual të Kosovës.
Ndërkaq, pala tjetër, Serbia dhe politikanët aktual serbë e thonë me të madhe dhe pa ekuivoke se: -“Nuk do të ketë një marrëveshje të tillë në mes të Kosovës dhe Serbisë, derisa politikanët e Kosovës insistojnë që Serbia ta njohë Pavarësinë e Kosovës!”
Edhe më keq se kjo, ata, pra politikanët aktual të Serbisë vazhdimisht i bien telit se:-“Kosova (dhe Metohia) është pjesë integrale e Serbisë, dhe sipas tyre kurrë, ama bash kurrë nuk do ta pranojnë Pavarësinë e saj?!”
Ndërkaq bashkësia ndërkombëtare rri anash dhe deklaron se këto dy shtete(në të vërtetë ata vazhdimisht e përdorin togfjalëshin “Beogradi dhe Prishtina” duhet të gjejnë rrugën e pajtimit për normalizimin e marrëdhënieve të tyre?!
Athua ky togfjalësh si i tillë i shkon për shtati vetë Serbisë, pasi që ajo me të e “sheh” vetën si pronare edhe të Beogradit dhe Prishtinës, pasi që sipas saj edhe Beogradi e edhe Prishtina ndodhen në Serbi?!
Në anën tjetër ajo që i ndan dhe nuk i lë kurrë këta dy popuj të merren vesh në mes vete në ndonjë marrëveshje paqësore, janë edhe perceptimet diametralisht të kundërta sa u përket heronjve të tyre nacional: derisa për Kosovën dhe shqiptarët heronjtë e tyre nacionalë dihen me emra dhe mbiemra, të njëjtit për shtetin dhe popullin serbë nuk janë asgjë tjetër vetëm Terroristë.
I njëjti perceptim ndodhë edhe tek Kosova dhe shqiptarët për heronjtë serbë?!
Përveç kësaj fëmijët e komunitetit serbë në Kosovë, heronjtë e kombit shqiptar i dinë dhe i njohin si “terroristë”, pasi që në librat e tyre shkollorë që u vijnë nga Serbia shkruhet kështu!
Në këtë mënyrë, kurrë ama bash kurrë nuk do të rregullohen e as të normalizohen marrëdhëniet në mes të Kosovës së pavarur dhe Serbisë! Kurrë, ama bash kurrë me bisedime!
Bashkësia ndërkombëtare po deshi që edhe më tutje Kosova të ekzistojë si e pavarur, duhet që me gjuhën e forcës ta bind Serbinë se nuk ka rrugë tjetër përveç Kosovës së pavarur. Sepse është vërtetuar katërçipërisht se kombi serb dhe Serbia l përulen dhe nënshtrohen vetëm forcës.
Sikur të mos e përdorte Kroacia forcën ndaj serbëve të ashtuquajturës “Srbska pokraina”, me bisedime kurrë, ama bash kurrë nuk do të liroheshin nga ajo kreaturë e ngritur nga Serbia e kohës së Millosheviqit.
Serbia i përulët dhe i nënshtrohet vetëm forcës.
Apo siç thotë një shprehje e kombit tonë:-Vetëm forca atë e sjell në dinë!…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat