Vuçiqi gjuhen e dhelprës e mjekrën e Pashiçit

Opinione

Vuçiqi gjuhen e dhelprës e mjekrën e Pashiçit

Nga: Adem Bytyçi Më: 24 janar 2023 Në ora: 12:15
Autori Adem Bytyçi

Vetë i detyroi policët serbë të Kosovës të largoheshin nga institucionet në veriun e Kosovës, popullatën serbe në veriun e Kosovës e nxiti të vendosnin barrikada rrugëve, vetë mobilizoi Ushtrinë Serbe në kufi të Kosovës, dhe pas gjithë kësaj kampanje tha: “Kurti deshi ta konfrontoj Serbinë me NATO-n”.

Kjo është inteligjenca e rrenave të serbëve për të cilën flet dhe krenohet edhe baba i kombit serb Dobrica Qosiç.

Diçka t'vërtetë në mesin e këtyre rrenave serbe zaten edhe mund të ketë, ani pse ashiqare e gjithë historia serbe është e mbushur me rrena...

Si është e mundur të zgjerohej Serbia aq shumë nga një pashallëk i Beogradit me një sipërfaqe territor sa ca fshatra, në një Serbi me një territor prej qindra e mija kilometrash?!

Edhe sot Serbia me rrena mbron ca të drejta të saja inekzistente më me sukses se ca popuj të tjerë në rajon, të drejtat e tyre ekzistente në raport me vetë shtetin ekspansionist dhe hegjemonist serb (Serbinë).

I vetmi shtet n'Evropë dhe botë, i cili sa herë ka qenë në rolin e agresorit, ka ditë n'tryeza të e negociatave dhe bisedimeve ndërkombëtare qoftë bilaterale, qoftë multilaterale për ta paraqit vetin në pozitën e viktimës, edhe pas luftës së fundit gjenocidale antishqiptare, po e luan të njëjtin rol në negociatat me palën kosovare në Bruksel, me ndërmjetësimin Evro- Amerikan.

I vetmi nga të gjithë politikanët kosovar, i cili e ka kuptuar këtë anamnezë diplomatike të Serbisë mbetet z.Kryeministri aktual i Kosovës Albin Kurti.

Ky është motivi dhe shkaku kryesor i Presidentit aktual të Serbisë Aleksander Vuçiq, i cili ka vënë shpërblime për ta rrëzuar Albin Kurtin nga posti i kryeministrit të Kosovës dhe ardhjen në postin e tij të njërit nga ata të cilët në negociatat e Brukselit, me palën serbe pranuan themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe të pakicës serbe në Kosovë

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat