Festivali i Filmit në Berlin ka dhënë çmimin e parë për aktrim të gjinisë neutrale

Filma

Festivali i Filmit në Berlin ka dhënë çmimin e parë për aktrim të gjinisë neutrale

Më: 6 mars 2021 Në ora: 16:15
Foto ilustrim

Festivali i Filmit në Berlin i ka dhënë çmimin e parë për aktor të gjinisë neutrale Maren Eggert.

Çmimi i ri, i cili u njoftua nga festivali gushtin e kaluar, nënkupton që aktorët meshkuj dhe femra tani garojnë në të njëjtën kategori.

Aktorja gjermane Eggert fitoi për aktrimin e saj si studiuese e muzeut në komedinë shkencore-shkencore, I’m Your Man.

Vendimi i Berlinales për të bashkuar kategoritë mund të ketë një efekt trokitës në ceremonitë e tjera të ndarjes së çmimeve të filmit.

Ideja është mirëpritur më parë nga yjet e ekranit si Cate Blanchett dhe Tilda Swinton, por gjithashtu ka nxitur debate të nxehta.

Mariette Risenbeek, drejtoreshë e Festivalit të Filmit në Berlin tha se çmimi pa gjini kishte për qëllim të ndezte diskutime të mëtejshme rreth drejtësisë gjinore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat