Oskar 2021/ 83 vjeçari Anthony Hopkins merr çmimin e Aktorit më të Mirë në filmin “The Father”

Filma

Oskar 2021/ 83 vjeçari Anthony Hopkins merr çmimin e Aktorit më të Mirë në filmin “The Father”

Më: 26 prill 2021 Në ora: 08:14
Anthony Hopkins

Çmimi Oskar për aktorin më të mirë i është dhënë aktorit veteran uellsian 83-vjecar Anthony Hopkins, i cili bëhet më i moshuari që fiton nderimin.

Ekspertët mendonin se çmimi do të shkonte si nderim pas vdekjes për Chadwick Boseman por portretizimi i Anthony për burrin që vuante nga demenca në filmin ‘The Father’ (Babai) gjithashtu impresionoi jurinë.

Vetë Hopkins nuk ishte prezent në ceremoni por çmimi u prit për të nga Joaquin Phoenix.

Filmi ‘The Father’ është për një familje që duhet të vuajnë dhimbjen e sëmundjeve si demenca dhe e vendos audiencën brenda mendjes së personazhit kryesor që e ka. Megjithse i komplikuar dhe disi i vështirë për t’u ndjekur, gjyqtarët vlerësuar inteligjencën e ndërtimit të subjektit.

Ndërsa filmi më i mirë u shpall “Nomadland” (Toka e Nomadëve) për të cilin më herët fitoi regjizorja e tij Chloe Zhao, ne kategorine e saj. Kjo e fundit falenderoi disa nga nomadët e vërtetë që shfaqeshin në film me atributet e aktorëve, siç ishin  Bob, Linda e Swankie.

“Falemnderit që na mësuat fuqinë e rezistencës dhe shpresës, dhe që ka kujtuat se çfarë është mirësia e vërtetë”, tha Zhao.

Kur u njoftua çmimi, aktorja kryesore Frances McDormand lëshoi një ulërimë të madhe, teksa inkurajonte njerëzit të riktheheshin nëpër kinematë.

Në të tjera momente, aktori Riz Ahmed tha se kishte njohur gruan e tij të ardhshme Fatima Farheen Mirza, teksa përgatitej për rolin e tij në filmin Sound of Metal (Tingulli i Metalit).

Sytë e tyre ishin takuar në një ‘internet café’, dhe kështu nisi historia.

Në një moment në tapetin e kuq ai ndaloi për t’i rregulluar flokët Fatimas.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat