Këshilli anglez u bën thirrje prindërve që të mos i lejojnë fëmijët ta shikojnë “Squid Game”

Filma

Këshilli anglez u bën thirrje prindërve që të mos i lejojnë fëmijët ta shikojnë “Squid Game”

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 09:50
“Squid Game”

Një këshill anglez u ka bërë thirrje prindërve të mos i lejojnë fëmijët e tyre të shikojnë serialin e famshëm “Squid Game” për shkak të natyrës së tij grafike dhe sasisë së përmbajtjes së dhunshme.

Ekipi mbrojtës i arsimit i këshillit Qendror i Bedfordshire i dërgoi një email prindërve dhe kujdestarëve në zonën e autoriteteve duke i këshilluar ata që të “jenë vigjilentë pasi dëgjojnë raportet se fëmijët dhe të rinjtë po kopjojnë lojëra dhe dhunë” nga seriali i Netflix.

Në program, garuesit me borxh luajnë lojëra me para, por pushkatohen nëse dështojnë. Megjithëse shumë nga lojërat e paraqitura në program kërkojnë armë dhe pajisje të specializuara, disa prej të cilave janë versione të dhunshme të lojërave në shesh lojërash, siç janë mermerët dhe tërheqjet e luftës, të cilat janë të lehta për t’u rikrijuar nga fëmijët.

Shumë fëmijë nuk po e shikojnë shfaqjen, por janë të vetëdijshëm për të përmes sfidave virale në TikTok, ku përdoruesit e mediave sociale postojnë versionet e tyre të lojërave.

Disa raporte thonë se fëmijët kanë përdorur dhunë fizike në shesh lojërash për të “ndëshkuar” humbësit si zëvendësim i lojtarit që humbet jetën. Veçanërisht e popullarizuar është drita e kuqe, drita jeshile e njohur tradicionalisht si statuja ose gjurmët e gjyshes në Mbretërinë e Bashkuar, në të cilat lojtarët përpiqen të arrijnë në vijën e finishit ndërsa drejtuesit të lojërave janë kthyer me kurriz. Ata duhet të ngrijnë në vend sa herë që kukulla e gjyshes/e mërzitur e Kallamarit kthehet.

Këtë muaj një shkollë në Belgjikë tha se fëmijët po rrihnin ata që lëviznin në vend që t’i qëllonin, si në lojën me kallamar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat