Filmi “The Power of the Dog” kryeson nominimet për Oscars

Filma

Filmi “The Power of the Dog” kryeson nominimet për Oscars

Më: 24 mars 2022 Në ora: 15:26
Filmi “The Power of the Dog”

I preferuari i Oscar -it, The Power of the Dog, kryeson me 12 nominime përpara shfaqjes së çmimeve të së dielës, duke sinjalizuar një ringjallje të Western-it, zhanrit që ka ushqyer Hollywood që në fillimet e tij.

Duke pasur parasysh prirjen e Hollivudit për të imituar suksesin, “The Power of the Dog” një përrallë machismo dhe hakmarrjeje e vendosur në vitin 1925 në shtetin veriperëndimor të SHBA-së, Montana, sigurisht që do të frymëzojë më shumë projekte perëndimore, thonë ekspertët e filmit., shkruan Reuters.

Zakonisht një përrallë për kauboj ose armë e vendosur në Perëndimin e vjetër amerikan, perëndimi ishte një element kryesor i sistemit të studiove të Hollivudit për pjesën më të madhe të shekullit të XX.

“Në aspektin kinematografik është thjesht një kanavacë e mahnitshme për të shkruar histori”, tha aktori Benedict Cumberbatch, i nominuar për Oscar për aktorin më të mirë për rolin e tij “Power of the Dog”, në një intervistë në Akademinë Britanike të Filmit këtë muaj.

Joshja shtrihet përtej ekranit të madh. Drama televizive “Yellowstone”, me Kevin Costner në rolin e pronarit të fermës John Dutton, është bërë një hit aq i madh sa Paramount Global (PARA.O) po e kthen atë në një ekskluzivitet.

“Sa herë që ndonjë gjë është e suksesshme në Hollywood, do të shkaktojë imitim,” tha Jonathan Kuntz, një pedagog në Shkollën e Teatrit, Filmit dhe Televizionit në UCLA.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat