Filmi “The Power of the Dog” kryeson nominimet për Oscars

Filma

Filmi “The Power of the Dog” kryeson nominimet për Oscars

Më: 24 mars 2022 Në ora: 15:26
Filmi “The Power of the Dog”

I preferuari i Oscar -it, The Power of the Dog, kryeson me 12 nominime përpara shfaqjes së çmimeve të së dielës, duke sinjalizuar një ringjallje të Western-it, zhanrit që ka ushqyer Hollywood që në fillimet e tij.

Duke pasur parasysh prirjen e Hollivudit për të imituar suksesin, “The Power of the Dog” një përrallë machismo dhe hakmarrjeje e vendosur në vitin 1925 në shtetin veriperëndimor të SHBA-së, Montana, sigurisht që do të frymëzojë më shumë projekte perëndimore, thonë ekspertët e filmit., shkruan Reuters.

Zakonisht një përrallë për kauboj ose armë e vendosur në Perëndimin e vjetër amerikan, perëndimi ishte një element kryesor i sistemit të studiove të Hollivudit për pjesën më të madhe të shekullit të XX.

“Në aspektin kinematografik është thjesht një kanavacë e mahnitshme për të shkruar histori”, tha aktori Benedict Cumberbatch, i nominuar për Oscar për aktorin më të mirë për rolin e tij “Power of the Dog”, në një intervistë në Akademinë Britanike të Filmit këtë muaj.

Joshja shtrihet përtej ekranit të madh. Drama televizive “Yellowstone”, me Kevin Costner në rolin e pronarit të fermës John Dutton, është bërë një hit aq i madh sa Paramount Global (PARA.O) po e kthen atë në një ekskluzivitet.

“Sa herë që ndonjë gjë është e suksesshme në Hollywood, do të shkaktojë imitim,” tha Jonathan Kuntz, një pedagog në Shkollën e Teatrit, Filmit dhe Televizionit në UCLA.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat