Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk

Historia

Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk

Nga: Gjon Keka Më: 10 maj 2022 Në ora: 21:50
Arkiv

Bashibozukët arnaut(shqiptar) ishin masha e Sulltanit dhe politikës së tij të dhunës, kudo ku kishte kryengritje çlirimitare ai i dërgonte bashibozukët e të gjitha llojeve.

Në Shqipëri e Kosovë ai i kishte bashibozukët që i shërbenin atij ,që i përdorte ata kundër shqiptarëve katolik dhe kryengritjeve që bëheshin nga shqiptarët të cilët nuk donin ta pranonin sundimin turk.

Kishte shpesh raste të persekutimeve ndaj shqiptarëve katolik në Prizren ,Gjakovë dhe pjesë tjera të hapësirës arbërore.

Këtu në imazh (I.z.1862)shihen bashibozukët shqiptar që ishin masha e sulltanit dhe politikës së tij tiranike.

Sikur që dihet „bashibozukët ishin ushtri e parregullt turke të cilët shërbenin për shtypjen e lëvizjeve çlirimtare.“[Gjon Keka]

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat