Karl Ghega dhe Aleksandër Moisiu - dy austriakët e mëdhenjë me origjinë arbërore

Historia

Karl Ghega dhe Aleksandër Moisiu - dy austriakët e mëdhenjë me origjinë arbërore

Më: 1 shtator 2022 Në ora: 12:12
Foto ilustrim

Dy arbërorët e mëdhenjë që lanë gjurmë të pashlyera në Austri dhe në mbarë Botën:

Karl Ghega la gjurmë në fushën ingjinierisë,dhe

Aleksandër Moisiu në atë të aktrimit.

Në lidhje me këtë do ta nënvizoj një gjë këtu : kur dramaturgu, mjeku dhe shkrimtari Friedrich Wallisch kishte mbajtë një leksion me Temën më të dashur të tij mbi historinë e popullit shqiptar(Ö.i.Z.1928),të pranishmëve në sallë i kishte bërë pyetje retorike mbi prejardhjen e këtyre dy personaliteteve mbikohore. „Të dashur zonja dhe zotrinj , e dini se nga e ka origjinën Aleksandër Moisiu?

Të gjithë të pranishmit ngrinin supet duke mos ditur prejardhjen e tij të vërtetë. „Aleksander Moisiu ishte një arbëror. E keni ditur këtë ,nuk besoj se po“, ishte përgjigjia e tij.

A e dini se kush e ndërtoi hekurudhën Semmering?Karl Ghega u përgjigjen,plotësisht e saktë.

Por ,a e dini të dashur zonja dhe zotrinj se prej nga e ka origjinën ky gjeniu Ghega?

„Edhe ai ishte me origjinë arbërore...“[Gjon Keka]

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat