Serbo-malazelët të ndërsyer nga Rusia bënë holokaustin ndaj shqiptarëve gjatë viteve 1912-1913

Historia

Serbo-malazelët të ndërsyer nga Rusia bënë holokaustin ndaj shqiptarëve gjatë viteve 1912-1913

Nga: Sami Arifi Më: 16 nëntor 2022 Në ora: 09:36
Sami Arifi

Ky punim i quajtur “Holokausti i Shqiptarëve nga Serbia 1912-1913” argumenton dhunën përmes dokumenteve arkivore të hulumtuara në Arkivat Perëndimore e posaçërisht në arkivin “Politisches Archiv des Ausveärtiges Amts” in Berlin (Arkivi politik i Ministrisë së punëve të Jashtme në Berlion), të cilat dokumente arkivore deshmojne per holokaustin e bërë të Serbisë ndaj shqiptarëve në kohën kur Shqipëria bënte përpjekje për të Shpallur Pavarësinë e saj. Serbia masakroi më se gjysmë milioni shqiptar krejt kjo e ndërsyer dhe e përkrahur nga aleati i saj Rusia...(gjerësisht në librin tim “Holokausti i Shqiptarëve nga Serbia 1912-1913”.) Prishtinë,2018.

-Urrejtjen e Rusisë ndaj shqiptarëve e argumenton dokumenti i nxjerrur në dritë nga “Politisches Archiv des Ausv’rtiges Amts“ in Berlin. Aktenserien Türkei Nr. 143. R 13386. A. 9517. Dokumenti Nr. 148. Ambasada Gjermane në St. Petersburg më 6 maj 1913, poston më 8 maj 1913, diskutimin me përmbajtje të z. Sazanovit mbi Shqipërinë, qeverisë gjermane.... Ministri i jashtëm rus Sazanov, në bisedë me ambasadorin gjerman në Petersburg, thoshte se: “Shqipëria s’ka zgjidhje tjetër, vetëm si autonomi nën sovranitetin turk”, dhe në të njejtën kohë shprehte urrejtje shumë të mëdha ndaj shqiptarëve, duke thënë se: “Të gjithë shqiptarët janë vrasës, mbytës, terroristë, prandaj mbytësi Esad Pasha si mbytës i tyre është i përshtatshëm për guvernator të Shqipërisë... (Gjerësisht në librin tim “Qëndrimi i Gjermanisëndaj çështjes shqiptare nga Kong. i Berlinit deri te Konferenca e Ambasadorëve në Londër”, Prishtinë,2016. p. 186.).

-Ky punim me titull “Holokausti i shqiptarëve nga Serbia” argumenton të vërtetën edhe përmes raportuesëve, vrojtues të drejtpërdrejt holokaustin e bërë nga ushtria serbo-malazeze ndaj shqiptarëve gjatë viteve 1912-1913 publikuar në gazetat e kohës siç ishin: Publicisti, Leo Freundlich, i cili botoj edhe librin “Albanies Golgotha” i cili paraqet argumentet e bazuara në faket të ushtrisë serbo-malazeze në përpjekje për shfarosjen e tërë popullit shqiptar. Publicisti izraelit, Leo Froindlich, mahnit opinionin me librin e tij „Golgota Shqiptare“ mbi masakrat që kishte bërë Serbia mbi popullin shqiptar.

-Milan von Sufflay, profesori kroat botoi në gazetën austro-hungareze “Neue Freie Presse” më 28 nëntor 1912, ku tregohët pushtimi i ushtisë serbe deri në Durrës i përcjellë me vrasje, djegëje, therrje të grave, të smuarëve, pleqve dhe fëmijëve. Citon se: Argunentet serbe ishin jo më shumë se sa propagandë politike”.

-Raportime mjaft shqetësuese ishin edhe nga gazeta e kohës “Dely Chronicle” e 12 nëntorit 1912, ku thuhet se: therrjet masive të mijëra shqiptarëve prej serbëve janë një fakt që s’mund të kundërshtojë askush.

-Edhe Gazeta italiane nga Trieshta e 12 mars 1913 shkruan “Albanische Correspondenz”, si vijon më poshtë ku thuhet se: Lajmet që vijnë nga Tirana bëjnë të ditur se serbët nisën edhe një valë të re vrasjesh e masakrash në rrethinat e Tiranës.

-Edhe nga reportazhi i Leon Trockit, botuar në Gazetën ruse “Kievskaja Mils” në dhjetor të vitit 1912, ku citon për mijëra masakta të bëra në qytetin e Shkupit në gra fëmijë të smuar e pleq...

Informimet përmes publicistëve mbi holokaustin e shqiptarëve të bërë nga Serbia gjatë luftërave ballkanike ishin me qindëra e qindëra të raportuara për opinion bazuauar në vrojtimet e tyre të drejtpër së drejti për Golgotën Shqiptare të bërë nga aparati shtetëror i Serbisë…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat