​Në Egjipt zbulohet fosil breshke 70 milionë vjeçare

Historia

​Në Egjipt zbulohet fosil breshke 70 milionë vjeçare

Më: 20 shkurt 2023 Në ora: 18:13
Foto ilustrim

Një fosil breshke 70-milionë-vjeçare është gjetur në provincën Wadi al-Jadid të Egjiptit.

Në një deklaratë me shkrim nga Universiteti Wadi al-Jadid, thuhet se ekipet kërkimore që punojnë në bashkëpunim me Universitetin e Kajros zbuluan fosilin e një breshke lumi në rajonin Karn Jinnah.

Në deklaratë thuhet se kjo specie, u zbulua dhe u regjistrua për herë të parë në Egjipt dhe në Afrikën Veriore.

Ajo ka një histori prej 70 milionë vjetësh ose më shumë dhe se lloji i breshkave në fjalë jetonte në lumenj dhe ujëra të ëmbël. /atsh

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat