A keni probleme me acidin urik të lartë? Mësoni si ta trajtoni atë me një recetë natyrale!

Këshilla mjekësore

A keni probleme me acidin urik të lartë? Mësoni si ta trajtoni atë me një recetë natyrale!

Më: 10 janar 2023 Në ora: 14:41
Ilustrim

Acidi urik i lartë në gjak është një formë e artritit. Është e lidhur me dietën, në veçanti me mbikonsumin e mishit, prodhimeve të detit dhe alkoolin.

Gjatë procesit të tretjes, acidi urik është një substancë e prodhuar nga trupi ynë kur ushqimi ndahet. Për ta eliminuar atë, qelizat tona shpërndahen dhe e mbartin atë në qarkullimin e gjakut te veshkat tona, ku ajo dëbohet. Tjetra, veshkat filtrojnë gjakun dhe heqin qafe mbetjen përmes urinës. Kur ka një rritje të acidit urik, ekziston një çekuilibër në inde, sepse trupi ynë  prodhon shumë ose për shkak se nuk e eliminon atë si duhet.

Kjo gjendje quhet hyperuricemia dhe me kalimin e kohës, mund të formojë kristale që ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm dhe posacërisht të  veshkave

Fatmirësisht, ka elemente natyrore, vetitë e të cilave ndihmojnë në uljen e acidit të lartë urik, duke ndihmuar detoximin e trupit në mënyrë më efektive.

Dy argjinare (në anglisht “artichoke”) dhe limon ndihmojnë në kontrollin e inflamacionit, për shkak të vetive të tyre diuretike dhe pastruese që ulin acidin e lartë të urinës.

Limoni dhe lëngu i argjinares është një pije detoksi, e pasur me vitamina dhe minerale që ofron shumë përfitime për shëndetin e trupit tonë.

Me shumë pak kalori, ky lëng ndihmon rregullimin e niveleve të triglicerideve dhe kolesterolit, dhe gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë.

Për më tepër, e pasur me antioksidantë, kjo recetë ndihmon në ndalimin e dëmtimit qelizor dhe parandalimin e përkeqësimit të indit të parakohshëm.

Përbërësit:

2 argjinare mesatare

Lëngu i një limoni

1 litër ujë

Udhëzime:

Pritini argjinaret dhe vloni në një litër ujë. Kur bëhen të buta dhe me shije të ëmbel shtoni lëngun e një limoni dhe lërëni të ftohet.

Pini nga kjo përberjë rreth gjysmë ore para çdo vakti.

Vazhdoni trajtimin për dy javë, si pjesë e një rutinë detoksifikimi për të eliminuar acidin e lartë urik. Nëse doni të përdorni këtë ilaç natyral për të parandaluar acidin e lartë urik, thjesht pini atë dy deri tre herë në javë.

Konsumi i kësaj lëngje të bërë në shtëpi do të ndihmojë eliminimin e acidit të lartë urik duke ndihmuar edhe  në humbjen e peshës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat