Kanceri i stomakut nuk diagnostikohet kurrë në kohë, ja simptomat që mund t’ju shpëtojnë jetën

Këshilla mjekësore

Kanceri i stomakut nuk diagnostikohet kurrë në kohë, ja simptomat që mund t’ju shpëtojnë jetën

Më: 16 janar 2023 Në ora: 06:27
Ilustrim

Një nga organet më të rëndësishme të trupit tonë është sistemi tretës, i cili ka një detyrë themelore që kryen gjatë fazës së dytë të tretjes. Dhe është pikërisht stomaku, ku kalon çdo gjë që hamë para se të arrijë në zorrë. Forma e saj anatomike duket si një qese e zgjatur dhe me një madhësi që ndryshon sipas konstituimit trupor të një subjekti, pa harruar zakonet e tij të të ngrënit. Ka situata në të cilat përballemi me një problem në stomak, një tumor i shkaktuar nga rritja e pakontrolluar e një mase qelizash që krijohen pikërisht nga mukoza e këtij organi.

Vitet e fundit, përhapja e kësaj sëmundjeje është rritur ndjeshëm, deri në atë pikë sa gjatë vitit të fundit janë regjistruar mbi 22 mijë raste të reja. Kjo ka ndodhur vetëm në Shtetet e Bashkuara. Për më tepër, kjo është një sëmundje shumë e përhapur edhe në zona të tjera, duke përfshirë Evropën Lindore dhe Azinë Lindore. Në shumicën e rasteve, subjektet që vuajnë nga kanceri i stomakut janë kryesisht meshkuj.

Kanceri i stomakut, simptomat për ta njohur atë

Në vendin tonë mund të thuhet se rreth 8400 tumore të stomakut janë diagnostikuar te meshkujt kundrejt 6100 të diagnostikuarve tek femrat. Kanceri i stomakut lind nga disa qeliza të pranishme në mukozën e stomakut, të cilat mund të kenë origjinën pranë ezofagut dhe afër duodenit. Sipas llojit të progresionit të sëmundjes mund të bëhen 2 dallime, pra tumor fillestar ose i avancuar.

Nëse jeni diagnostikuar me kancer të hershëm, mundësia për një kurë është shumë më e lartë – rreth 90% e suksesshme. Janë meshkujt ata që rrezikohen më shumë të vuajnë nga kanceri i stomakut të zorrëve. Megjithatë, kjo prek njerëzit që janë rreth 45 vjeç. Kanceri i stomakut përhapet drejtpërdrejt, domethënë përmes ezofagut dhe peritoneumit, dhe përmes limfatikëve përmes nyjeve limfatike.

Mund të ndodh edhe në gjak, një situatë në të cilën shkakton metastaza të vendosura gjithashtu në mëlçi, vezore ose mushkëri. Meqenëse kanceri i stomakut është një sëmundje që varet nga faktorë të ndryshëm, nuk është gjithmonë e mundur të identifikohet shkaku i saktë i tij. Sigurisht disa nga faktorët që nuk duhen nënvlerësuar janë ata që kanë të bëjnë me të ushqyerit. Rreziqet për t’u prekur nga kjo sëmundje janë më të mëdha nëse mbani një dietë në të cilën ka shumë ushqime të yndyrshme, së bashku me përdorimin e tepërt të alkoolit që mund të shkaktojë mosfunksionim të indit gastrik. Një faktor që favorizon shfaqjen e masave tumorale.

Për më tepër, në subjektet që pinë cigare në mënyrë të zakonshme, ka një shans 40% më shumë për të zhvilluar kancer në stomak së bashku me sëmundje të tjera, përfshirë neoplazitë. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në praninë e kancerit të stomakut. Përfshirë diabetin mellitus, metaplazinë e zorrëve dhe ulçerën peptike. Nuk ka asnjë metodë mrekullie për të shmangur kancerin e stomakut. Edhe pse është e mundur të përpiqeni të përmirësoni stilin e jetës tuaj në mënyrë që të parandaloni rritjen e rreziqeve.

Një zgjidhje e mirë, e mbështetur edhe nga ajri, është përfshirja e një numri të madh frutash dhe perimesh në dietën tuaj, duke reduktuar konsumin e mishit të pjekur në skarë. Përpjekja për të lënë duhanin mund të jetë gjithashtu shumë e dobishme. Por cilat janë simptomat e kancerit të stomakut? Ashtu si me çdo patologji, këmbanat e para të alarmit janë mjaft jo specifike dhe mund të ngatërrohen me ato që lidhen me një ulçerë peptike ose gastrit. Njerëzit fillimisht vuajnë nga dhimbja ose urthi së bashku me dispepsi, ndjenjën e ngopjes, dispepsi, të përziera ose të vjella.

Ju gjithashtu mund të shihni simptoma të tjera duke përfshirë gjak në jashtëqitje ose vështirësi në gëlltitje. Në këto situata, në të cilat tashmë po kryhet një terapi për trajtimin e ulçerës dhe e cila nuk merr rezultate pozitive, është e rëndësishme t’i nënshtroheni një gastroskopie për të vlerësuar gjendjen e mukozës së brendshme të stomakut. Vetëm nëpërmjet këtij ekzaminimi është e mundur të diagnostikohet kjo patologji. Pasi specialistët të kenë përcaktuar terapinë më të përshtatshme është e nevojshme të ndiqni me kujdes atë që rekomandohet nga kirurgët dhe onkologët në mënyrë që tumori të mund të mposhtet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat