Mos i fshini enët me letër higjienike! Kur të shihni se çfarë ndodh, as që do t’ju shkojë mendja ta bëni më

Këshilla mjekësore

Mos i fshini enët me letër higjienike! Kur të shihni se çfarë ndodh, as që do t’ju shkojë mendja ta bëni më

Më: 14 prill 2024 Në ora: 20:13
Foto ilustrim

Lexoni pse nuk është ide e mirë të fshini enët me letër higjienike

Letrat higjienike nuk kushtojnë shumë, janë të lehta dhe të buta, kështu që mund të kenë shumë role – nga fshirja e duarve deri te pastrimi i mobilieve, por shpesh përdoren për të fshirë enët.

Edhe nëse keni një makinë larëse enësh, ndoshta i përdorni për të fshirë shpejt një pjatë që ju nevojitet.

Megjithatë, lajmi i keq është se ky zakon mund të ndikojë negativisht në shëndetin,.

Enët nga të cilat hani dhe gotat që përdorni janë ndër gjërat që nuk duhet t’i fshini me leckë letre. Kjo është për shkak se ato janë bërë nga tuli i drurit, dhe shpesh trajtohen me kimikate për përthithje më të mirë.

Përveç zbardhuesit, ato mund të përmbajnë ngjyra dhe aroma që mund të shkaktojnë alergji te njerëzit e ndjeshëm.

Prandaj, duke fshirë, substancat e dëmshme mund të transferohen në enët, veçanërisht kur ato janë të lagura dhe mund të ndikojnë në shëndetin kur futen në ushqim ose pije. Disavantazhe të tjera mund të jenë kostot e larta, por edhe ndikimi në mjedis. Sidoqoftë, letër higjienike kanë zëvendësues të shkëlqyeshëm!

Blini disa role me mikrofibër të ripërdorshëm ose peceta pambuku që janë të buta për enët dhe thithëse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat