Ja pse një përqafim ju bën të ndiheni më mirë

Life style

Ja pse një përqafim ju bën të ndiheni më mirë

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 18:18
Foto Ilustrim

Një përqafim me të vërtet mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë pas një përleshje, është thënë në një studim të realizuar së fundmi.

Mbajtja e duarve gjithashtu mund të përmirësojë disponimin e një personi pas ndonjë konflikti, dhe ky efekt mund të zgjasë tërë ditën.

Ekipi nga Universiteti Carnegie Mellon ka studiuar 400 persona dhe ka gjetur që ata të cilët janë përqafuar me personin që janë përleshur kishin më pak ndjenja negative në ditën në vijim.

Sipas tyre ky studim shton peshën e hulumtimeve paraprake që kanë treguar se prekja njerëzore ka një efekt qetësues në nerva.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat