Mund ta kuptojmë nga pija juaj e preferuar nëse jeni ose jo, pak psikopat

Life style

Mund ta kuptojmë nga pija juaj e preferuar nëse jeni ose jo, pak psikopat

Më: 22 janar 2021 Në ora: 13:00
Foto Ilustrim

Nëse porosia juaj e përhershme është gin dhe ujë tonik, kemi një lajm të mirë dhe një të keq për ju. Po e fillojmë nga lajmi i mirë. Dëshira juaj ngjan me atë të shkrimtarit të famshëm, F. Scott Fitzgerald, autorit të "The Great Gatsby". 

Lajmi i keq? Ka gjasa të keni paksa prirje psikopatie.

Teoria u publikua nga Universiteti i Innsbruck-ut, Austri, që kreu një studim mbi njerëzit që preferojnë shijet e hidhura në ushqime dhe pije, siç është ajo e xhinit apo ujit tonik. 

"Ata që zgjedhin shijet e hidhura shfaqin herë-herë dashakeqësi."-thuhet në raportin përfundimtar.

Në këtë studim u bënë pyetje që lidheshin me qëndrueshmërinë emocionale, makiavelizmin, agresivitetin dhe tendencën për të shfaqur tipare sadiste.

Në përfundim, njerëzit që shfaqën pëlqimin për ushqimet e hidhura si çokollata e zezë, kafja apo uji tonik, prireshin të kishin tendenca të tilla psikike.

Pas analizimit të 1000 pjesëmarrësve u zbulua një lidhje mes preferencës për të hidhurat me psikopatinë, sadizmin, agresivitetin dhe dëshirën për të kundërshtuar. Po sipas studiuesve dëshira për kafe, apo ushqime si: rrepat, selinoja janë tregues narcizmi dhe cinizmi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat