E dini sa gishta i ka panda gjigante

Life style

E dini sa gishta i ka panda gjigante

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Panda gjigante për shumicën e njerëzve është kafshë e preferuar

Ky gjitar e familjes së arinjve është paksa i ngathët, mirëpo e ka në qejf jashtëzakonisht hulumtimin, lojën dhe argëtimin.

Kjo kafshë e ëmbël është e lidhur me territorin e vet, mirëpo i do lëvizjet, prandaj edhe duhet të konsumojë edhe shumë ushqim të llojllojshëm

Konsiderohet që panda i ka gjashtë gishta në putër, nga të cilët pesë duken mirë.

Gishti i gjashtë i këmbës nuk ka thonj, por është një gisht i madh i fshehur dhe i rritur në pjesën e brendshme të putrës, i cili evoluoi nga gishti i madh dhe kocka anësore e sezamoidit.

Gishti i madh i deformuar nuk mund të lëvizë, por si gishtat e tjerë ai i shërben pandës së madhe për të lëvizur dhe kapur objekte, kërcej bambuje…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat