Dhjetë mite për trupin e njeriut nga të cilët duhet të hiqni dorë së besuari

Life style

Dhjetë mite për trupin e njeriut nga të cilët duhet të hiqni dorë së besuari

Më: 6 korrik 2021 Në ora: 22:09
Foto ilustrim

Një mit shumë i famshëm që është hedhur poshtë është se njerëzit përdorin vetëm 10% të trurit të tyre. Ndërsa kjo mund të jetë hedhur poshtë, ka shumë mite të tjerë që njerëzit ende i besojnë sot. Për shembull, nënat dhe baballarët tanë na thoshin të prisnim për 30 minuta pasi të hanim para se të notonim. Sidoqoftë, ky është një mendim i gabuar.

“Bright Side” liston 10 mit, ndaj të cilëve nuk është më nevoja të qëndroni besnikë.

Depilimi i këmbëve i bën qimet të rriten më të trasha dhe më shpejt.

E vërteta: Kur qimet fillojnë të rriten përsëri, mund të duket sikur janë më të mprehta dhe më të errëta se zakonisht. Dhe kjo ndodh, sepse flokët e rinj ende nuk janë ekspozuar ndaj elementëve natyralë, si rrezet e diellit dhe kimikatet që zbardhin ngjyrën e tyre. Kjo nuk do të thotë që brisqet shkaktojnë qime më të errëta, të trasha dhe më të shpeshta. Pra, nuk duhet të ndiheni nën presion për të ndryshuar rutinën tuaj të heqjes së qimeve.

Të gjithë njerëzit gëlltisin 8 merimanga në gjumë çdo vit.

E vërteta: Merimangat nuk kanë interes të na ngjiten në gojë kur flemë. Dhe kjo ndodh sepse frymëmarrja dhe gërhitja jonë e rëndë janë shumë të rënda. Ne jemi gjithashtu shumë të mëdhenj për ta. Merimangat na shohin si një pjesë të peizazhit të tyre dhe asgjë më shumë.

Mund t’ju shfaqet artriti nga kërcitja e gishtave.

E vërteta: Arsyeja pse gishtat bëjnë zhurmë kur i kërcasim është sepse lëngu synovial (brenda tyre) shpërthen. Ky është lëngu që lubrifikon nyjet tona dhe merr të gjithë presionin që vjen nga çarja. Shumë studime kanë treguar se ky zakon nuk shkakton artrit, por ndoshta do të duhet ta lini për një arsye tjetër. Ajo që dimë është se kërcitja kronike e gishtave mund të bëjë që dora juaj të jetë më e dobët.

Karrotat mund të përmirësojnë vërtet vizionin tuaj.

E vërteta: Karrotat janë një burim i shkëlqyeshëm i Vitaminës A, e cila dihet se përmirëson shikimin. Sidoqoftë, një person nuk ka nevojë të hajë sasi të mëdha karote për të marrë Vitaminën A, pasi mund ta marrin atë nga ushqime të ndryshme. Është e rëndësishme të kombinohen karotat me një lloj yndyre në mënyrë që të thithin të gjithë Vitaminën A. Përfundimi është se karotat do ta mbajnë shikimin tuaj në gjendje të mirë, ato nuk mund ta përmirësojnë ose ta rikthejnë.

Gjuha ka 6 zona shijeje.

E vërteta: Të gjitha rajonet e gjuhës mund të zbulojnë aromat dhe shijet e ndryshme që ekzistojnë në ushqime. Miti i zonave të shijes ekzistonte në vitin 1901, por kohët e fundit shkencëtarët e kanë demaskuar atë. Gjuha ka 5,000-10,000 sytha shijeje të shpërndara në të gjithë zonën dhe ata i dërgojnë trurit tonë sinjale kur shijojmë diçka. Pra, ka të bëjë më shumë me perceptimin e trurit bazuar në përvojat dhe kujtimet tona sesa në zonat e shijes së gjuhës.

Dhëmbët e bardhë nënkuptojnë dhëmbë të shëndetshëm.

E vërteta: Dhëmbët e gjithsecilit janë të ndryshëm dhe ngjyra e tyre nuk do të thotë domosdoshmërisht se janë jo të shëndetshëm. Thjesht mund të nënkuptojë që trashësia e smaltit të tyre është më e dobët, diçka që është plotësisht normale. Gjithashtu, faktorë të tjerë si plakja dhe pirja e duhanit mund të zvogëlojnë smaltin ose ta njollosi atë, duke hequr bardhësinë. Dhe nuk duhet të harrojmë gjenetikën, e cila mund të bëjë që dhëmbët e dikujt të formohen në një mënyrë shumë specifike.

Zemra juaj pushon së rrahuri kur teshtini.

E vërteta: Kur thithni ajër para se të teshtini, presioni në zemrën tuaj rritet, dhe pasi të teshtini ulet. Pra, natyrshëm, rrahjet e zemrës suaj ndryshohen gjatë këtij procesi, duke ju dhënë idenë që zemra juaj ndalet në çast. Zemra nuk ndalon sa herë që irritohet hunda.

Ju duhet të prisni 30 minuta për të notuar pasi të keni ngrënë.

E vërteta: Të presësh 30 minuta deri në 1 orë pas ngrënies për të hyrë në ujë nuk është e nevojshme. Nuk ka asnjë provë konkrete që do të mbyteni nëse stomaku juaj është i mbushur. Në skenarin më të keq, mund të keni ngërç në stomak dhe kjo është arsyeja pse duhet të notoni në ujëra të cekëta, në mënyrë që të dilni menjëherë.

Gjaku ynë është blu para se të bie në kontakt me oksigjenin.

E vërteta: Disa njerëz hutohen kur shohin përmes lëkurës se venat e tyre kanë një ngjyrë blu. Ky është vetëm një iluzion optik dhe jo provë se një pjesë e gjakut brenda trupit tonë nuk përmban oksigjen. Në realitet, gjaku mbetet i kuq i errët brenda venave tona dhe kthehet në një të kuqe vishnje kur takon oksigjenin. Dhe kjo falë një përbërjeje të quajtur hem, e cila është përgjegjëse për transferimin e gjakut në të gjithë trupat tanë.

Nëse gëlltisni çamçakëz, ajo qëndron në stomaku për 7 vjet.

E vërteta: është e vërtetë që çamçakëzi nuk tretet në stomakun tuaj, por del nga trupi ashtu si çdo ushqim tjetër. Sigurisht që nuk qëndron në stomakun tonë për 7 vjet, por përkundrazi, ai del brenda 7 ditësh. Sidoqoftë, gëlltitja e çamçakëzit nuk është një ide e mirë, pasi shumë çamçakëz mund të bllokojë zorrët tuaja dhe të shkaktojë kapsllëk. Prandaj duhet të keni kujdes me këtë zakon, veçanërisht me fëmijët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat