​Si duhet të reagoni kur kapni një fëmijë duke gënjyer?

Life style

​Si duhet të reagoni kur kapni një fëmijë duke gënjyer?

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 23:38
Foto ilustrim

Fëmijët zakonisht gënjejnë në interes të vetë-ruajtjes.

Ata duan të shmangin dënimin sepse kanë bërë diçka që nuk lejohej.

Megjithatë, shumë prindër po shqetësohen dhe po mendojnë se si t'i parandalojnë fëmijët e tyre që të gënjejnë, shkruan portali You Are Mom.

Megjithatë, në rastin e fëmijëve, gënjeshtra në përgjithësi ndodh në një mënyrë më të pafajshme.

Prindërit duhet të përpiqen ta udhëzojnë fëmijën se është ende keq të gënjejnë familjen dhe miqtë e tyre.

Kur fëmija juaj bëhet një zakon i vazhdueshëm për të gënjyer dhe për të shmangur përgjegjësinë, nuk do të ishte keq të punoni për ta ndaluar atë sjellje.

Fëmijët fillojnë të gënjejnë në mënyrë të vetëdijshme në moshën gjashtë ose shtatë vjeç.

Megjithatë, është e rëndësishme që prindërit të mbajnë qëndrimin e duhur nëse dhe kur e kapin fëmijën e tyre duke gënjyer.

Është e dëshirueshme që ata të përpiqen të zbulojnë motivin e gënjeshtrës. Një fëmijë mund të gënjejë nga frika, pafajësia, përdorimi i imagjinatës së tij apo edhe për shkak të problemeve të vetëvlerësimit.

Për të parandaluar që fëmijët të gënjejnë, duhet të filloni me një qëndrim shumë të qetë dhe mirëkuptim pasi t'i zbuloni.

Është e rëndësishme që në fillim të mos e gjykoni apo kritikoni fëmijën. Tallja dhe turpërimi para të tjerëve gjithashtu nuk është e dëshirueshme dhe mund të çojë vetëm në humbjen e besimit tek ju dhe zhvillimin e një ndjenje inferioriteti.

Ajo që duhet të bëni është të uleni me fëmijët tuaj dhe të flisni me ta për sjelljen e tyre dhe arsyet e gënjeshtrës. Çfarë i bëri ata të përpiqen të mashtrojnë ju ose një person tjetër?

Ju duhet të keni një bisedë të hapur dhe të sinqertë për moralin dhe vlerat, në mënyrë që fëmija juaj të mësojë shpejt se gënjeshtra ka pasoja të rënda. Fëmijët duhet të kuptojnë se gënjeshtra mund të dëmtojë të tjerët.

Si rekomandim përfundimtar, ju dëshironi të përpiqeni ta inkurajoni fëmijën tuaj të shohë mirë me ndershmëri. Lërini fëmijët tuaj të ndiejnë se ju gjithmonë do t'i pranoni dhe do t'i doni pavarësisht gabimeve dhe mangësive të tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat