Sindroma e zemrës së thyer ndërlidhet me trurin

Life style

Sindroma e zemrës së thyer ndërlidhet me trurin

Më: 23 janar 2022 Në ora: 00:10
Foto ilustrim

Zemra juaj lëndohet pas një ngjarje të trishtuar të cilën e përjetoni, dhe këtë është duke e bërë asgjë tjetër përveç trurit tuaj.

Kështu sqaron një hulumtim i fundit nga studiuesit zviceran të cilët analizuan njerëz me një gjendje të rrallë dhe të pazakonte të quajtur sindroma e zemrës së thyer.

Ky dobësim i zemrës dhe në shpesh raste dështim i saj duke përjetuar dhe sulme, siç dihet ndodhë papritmas dhe shpesh herë pas një ngjarjeje stresueses ose emocionale siç është zia.

Siç thekson më tepër Gazeta Europiane e Zemrës, përgjigjia e mendjes ndaj stresit ka rol kyç në këto raste.

E Njohur gjithashtu si sindrom takotsubo – duke iu referuar formës së zemrës tek njerëzit me këtë gjendje, e cila i ngjan një tenxhere japoneze me të njëjtin emër – sindroma e thyer e zemrës mund të shkaktohet nga tronditja.

Është ndryshe nga një atak në zemër të shkaktuar nga enët e gjakut të bllokuara, por ka simptoma të ngjashme, përfshirë dhe frymëmarrjen dhe dhimbjen e gjoksit.

Shpesh, një ngjarje e pakënaqur është shkaku, por ngjarjet emocionuese të mëdha si një martesë apo punë e re, janë të lidhura gjithashtu me të. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat