Punët e kopshtarisë që mund t’i bëni gjatë muajit shkurt

Life style

Punët e kopshtarisë që mund t’i bëni gjatë muajit shkurt

Më: 27 janar 2022 Në ora: 15:08
Foto ilustrim

Ekspertët e kopshtarisë në GardeningExpress.co.uk kanë ndarë punët e tyre kryesore të kopshtarisë për t’i kryer përpara fillimit të pranverës.

Nga përgatitja e dheut deri te fërkimi i farave, ka “shumë” që kopshtarët të bëjnë në muajin e ardhshëm.

Ushqim për zogjtë

Zogjtë shpesh luftojnë më shumë në këtë kohë të vitit pasi ka më pak burime ushqimore në dispozicion.

Zogjtë do të vlerësojnë ushqimin shtesë dhe do të ndihmojnë në mbajtjen e dëmtuesve larg bimëve si trëndafilat. Vetëm sigurohuni që ushqimi i shpendëve të jetë i pozicionuar larg nga çdo mace.

Gëlqere

Toka acide mund të përgatitet për mbjellje duke e gëlqeruar. Perimet si lakra dhe lulelakra preferojnë të rriten në tokë alkaline. Aplikimi i materialeve të pasura me magnez si shkumësi dhe guri gëlqeror do të ndryshojë ekuilibrin e pH të tokës.

Hudhra

Hudhra duhet të mbillet para fundit të shkurtit. Gjeni një vend me diell me shumë hapësirë ​​dhe vendosni disa karafil. Sigurohuni që ato të mbillen në fund në mënyrë që tufa të jetë e mbuluar.

Krasitja

Shkurtoni shkurret dhe pemët që janë rritur shumë në muajt e dimrit. Gjithashtu shkurtoni degët e vdekura në një nyje. Sa më shumë të krasitni, aq më e fortë do të rritet përsëri bima.

Chris Bonnett nga GardeningExpress.co.uk tha se ka “shumë” punë për të bërë në kopsht në shkurt, pavarësisht motit “të ftohtë”. Ai vazhdoi: “Jo vetëm që është bukur të dalësh në kopsht në fund të dimrit dhe të bësh disa ushtrime, ajo që bën tani në kopsht mund të kursejë orë të tëra gjatë gjithë vitit”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat