Pak horoskop nga Azia për “tigrat” në Evropë

Life style

Pak horoskop nga Azia për “tigrat” në Evropë

Më: 29 janar 2022 Në ora: 10:57
Ilustrim

1 Shkurti sivjet, shënon Vitin e Ri Hënor për vitin 2022 – Vitin e Tigrit. Është dita më e rëndësishme në kalendarin kinez e cila festohet nga më shumë se 1 miliard njerëz.

Për shkak se Viti i Ri Hënor varet nga hëna, data e Vitit të Ri Kinez ndryshon çdo vit, por ai gjithmonë do të bjerë midis 21 janarit dhe 20 shkurtit.

Ka shumë legjenda që pretendojnë arsyet e fillimit të zodiakut kinez ku njëra prej tyre shpjegon: 12 kafshë që u mblodhën së bashku për një garë në fshat. Secila prej kafshëve kishte tipare pozitive dhe negative që i ndihmuan të përparonin në garë.

Kafshët dolën në vijën e finishit në këtë renditje: miu, kau, tigri, lepuri, dragoi, gjarpri, kali, dhia, majmuni, gjeli, qeni dhe derri.

2022 është viti i tigrit me element ujin. Tigri njihet si mbreti i të gjitha kafshēve në Kinë e lidhet me guximin, besimin dhe forcën, i njohur me vullnet të fortë, mendimtar dhe kokëfortë. Të lindurit në vitet 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022, 2034 – janë e do jenë të shenjës Tigër. Fëmijët e lindur prej 1 shkurtit 2022 do të jenë të guximshëm, konkurrues dhe të fortë – tigra me pak fjalë.

10 supersticione kineze për Vitin të Ri

1. Nuk i fshijnë apo heqin mbeturinat. Ideja është që të mos rrezikojnë të fshijnë pasurinë nga shtëpia.

2. Kujdesen të mos shajnë e mos grinden duke folur vetëm për prosperitet dhe fat të mirë, në mënyrë që më shumë prej tyre të jenë të mirëseardhura në vitin e ardhshëm.

3. Shmangin larjen e flokëve dhe prerjen e flokëve. Shihet si “larja e pasurisë” në fillim të vitit ( i presin para vitit të Ri).

4. Nuk lajnë rrobat. Presin tre ditë pas vitit të ri për të larë rrobat .

5. Shmangin përdorimin e gërshërëve ose thikave pasi ato janë të mprehta dhe besohet se “presin lidhjet” me miqtë dhe familjen.

6. Kur u japin fëmijëve zarfe të kuq që përmbajnë para, sigurohen që shuma të jetë e barabartë. Kinezët besojnë se numrat çift janë me fat. Përjashtimi i vetëm nga ky rregull janë numrat e pafat si 4 dhe 40, sepse numri 4 tingëllon si fjala “vdekje” në kinezisht.

7. Veshin të kuqe sepse është e gjallë. Shmangni veshjen e bardhë pasi përfaqëson zi ose vdekje.

8. Kinezët besojnë se veshja e rrobave dhe këpucëve të reja do të simbolizojë pasurinë dhe bollëkun në vitin e ardhshëm.

Rrjedhimisht, nëse blerja e një veshje të re nuk është brenda buxhetit të tyre, shmangin veshjen e rrobave të vjetra.

9. Shmangin huadhënien dhe huazimin e parave.

10. Shmangin vizitat në spitale.

I besoni apo jo, këto rituale zhvillohen që prej shekullit 14 para Krishtit nga shumë vende të Azisë Lindore dhe Juglindore duke përfshirë Kinën, Vietnamin, Korenë, Tajvanin dhe Singaporin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat