​Si ndikon ngjyra e mureve në disponim?

Life style

​Si ndikon ngjyra e mureve në disponim?

Më: 12 prill 2022 Në ora: 23:41
Foto ilustrim

Ekspertët hetuan lidhjen midis ngjyrës së mureve dhe humorit.

Sipas revistës Psychology Today, ngopja me ngjyra, ndikon në reagimet emocionale të njerëzve.

Kur zgjidhni një ngjyrë muri, duhet të zgjidhni atë, ngopja dhe intensiteti i të cilit janë të balancuara në mënyrë të përkryer për të krijuar një atmosferë optimiste në dhomë.

Ndonjëherë është e vështirë të vendosësh për një ngjyrë sepse nuk dëshiron të gabosh, kështu që këtu është një udhëzues i shpejtë:

Ngjyra të ftohta

E kaltër – Kjo ngjyrë dihet se është qetësuese dhe do t’i përshtatet pothuajse të gjithëve. Mund të zgjidhni një nuancë më të errët ose një më të hapur me një prekje gri.

E gjelbër – Kjo ngjyrë nxit emocione pozitive. Mund të zgjidhni një ngjyrë sherbele për një atmosferë më të qetë ose një jeshile më të errët që do t'ju japë më shumë energji.

Ngjyra të ngrohta

E verdha - Sjell gëzim. Ju mund të përdorni një hije të heshtur dhe të ndriçoni hapësirën.

Portokalli/E kuqe – Këto ngjyra japin një ndjenjë rehati, komoditeti dhe një atmosferë miqësore. Përdorni nuanca më delikate në hapësirë.

Ngjyra neutrale

E bardha – Kjo ngjyrë është freskuese dhe jep një ndjenjë pastërtie dhe qetësie. Ju mund të përdorni një nuancë më të ngrohtë të bardhë për të nxitur emocione pozitive.

E murrmë – Jep një ndjenjë kënaqësie dhe sigurie. Është mirë ta përdorni, për shembull, në dhomat e ndenjes.

Gri – Tregon elegancë. Kombinimet e grisë dhe bezhës ju ftojnë të rrini.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat