Tiparet e personalitetit psikopatik pengojnë suksesin profesional

Life style

Tiparet e personalitetit psikopatik pengojnë suksesin profesional

Më: 8 maj 2022 Në ora: 06:23
Foto ilustrim

Të kesh një personalitet psikopatik duket se pengon suksesin profesional, sipas një studimi të ri. Gjetjet hedhin dyshime mbi përfitimet e supozuara të psikopatisë në vendin e punës.

“Ne ishim të interesuar për marrëdhënien midis suksesit profesional dhe tipareve psikopatike pasi ekziston një hipotezë se njerëzit me tipare më të larta psikopatike do të ishin drejtorë ekzekutivë idealë dhe të suksesshëm për shkak të aftësisë së tyre për të injoruar emocionet, ndjeshmërinë më të ulët dhe orientimin ndaj shpërblimit,” tha autori i studimit Hedwig Eisenbarth. , një profesor i asociuar në Universitetin Victoria të Wellington dhe drejtor i Laboratorit të Neuroshkencës Afektive dhe Kriminale.

“Ne e kishim testuar atë hipotezë në një studim tjetër më parë dhe gjetëm disa tregues se kjo mund të mos ishte rasti për psikopatinë si një konstrukt unitar: në vend që tiparet psikopatike të lidhen me suksesin më të lartë profesional, ne zbuluam se vetëm aspekti i dominimit të patrembur ishte i lidhur. drejt suksesit më të lartë profesional, por aspekti i impulsivitetit egoist i atyre tipareve ishte i lidhur negativisht me suksesin profesional.”

Studiuesit zbuluan se dominimi më i madh i patrembur shoqërohej me ndjenja më të mëdha të kënaqësisë në punë dhe sigurisë në punë. Megjithatë, një impulsivitet më i madh egoist u shoqërua me ndjenja të reduktuara të kënaqësisë në punë dhe sigurisë në punë. Për më tepër, si impulsiviteti i përqendruar tek vetja, ashtu edhe gjakftohtësia ishin të lidhura me prestigjin më të ulët të profesionit.

“Mendoj se ajo që mund të mësojmë nga rezultatet e këtij studimi është se psikopatia nuk është një tipar personaliteti i thjeshtë, unitar me lidhje të qarta me sjelljet ose rezultatet. Në këtë rast, të qenit i lartë në tipare psikopatike nuk lidhet me rezultate më të mira profesionale, por varet: Individët që janë shumë impulsivë dhe shumë psikopatikë mund të kenë më pak sukses dhe individët që janë shumë të patrembur, dominues dhe psikopatë mund të kenë më shumë sukses".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat