Vera: si të lehtësoni këmbët e lodhura dhe të rënda

Life style

Vera: si të lehtësoni këmbët e lodhura dhe të rënda

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 12:58
Foto ilustrim

Temperaturat rriten, jeta është plot tension dhe në mbrëmje mund të ndodhë që të gjendeni me kyçe të fryrë dhe një ndjenjë lodhjeje që përfshin të gjithë këmbën. Është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun në rast ënjtjeje të theksuar dhe veçanërisht nëse ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhimbjeje, por mësoni disa këshilla të gatshme për të lehtësuar shqetësimin dhe për të pasur lehtësim.

 STILI I JETËS – Për të mbajtur këmbët tona të shëndetshme, duhet të mbajmë të gjithë trupin në formë të mirë. Për shembull, ne kujdesemi për furnizimin tonë me energji, duke zgjedhur ushqime të shëndetshme dhe duke i alternuar ato në mënyrë që të kemi të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme dhe të luftojmë kilogramët e tepërt. Ne shmangim teprimin me kripën, nëse është e mundur, absolutisht shmangim shtimin e tij në pjatat tona. Kripa, në fakt, është përgjegjëse për mbajtjen e ujit, shkaku kryesor i ënjtjes dhe kilogramëve të tepërt.

LEHTËSIME GJATË DITËS – Për të reduktuar ndjesinë e peshës në këmbë, mund të jetë e dobishme të përpiqeni t’i mbani ato sa më shumë të jetë e mundur, p.sh  nëse punojmë në tavolinë, merrni një mbështetje për këmbët, në mënyrë që të mos i mbani direkt në dysheme. Kjo do të na pengojë gjithashtu të mbajmë këmbët kryq, një pozicion pothuajse instinktiv, por jo i shëndetshëm. Nëse, nga ana tjetër, punojmë kryesisht në këmbë, përpiqemi të shtrihemi sa më shpejt të jetë e mundur. Në këtë rast, ne veshim këpucë të rehatshme, me takë jo shumë të lartë, as të ulët në tokë, idealja është një lartësi nën thembër prej tre deri në pesë centimetra.

EFEKTI I FTOHTË – Vlen të provohen edhe vetë-masazhet me produkte kozmetike me efekt të ftohtë të veçantë, kjo bënë që të krijohet një shtrëngim të dobishëm enësh në ekstremitete. Mund të jenë të dobishme disa kremëra me përbërje bimore, ku mund të përmendim bimët si: hardhia e kuqe, nenexhiku, gështenja e kalit dhe mbi të gjitha arnika.

NDIHMË NGA USHQIMI – Përveçse shmangim sa më shumë kripën, siç thamë edhe më sipër, mund të vendosim në tryezë disa ushqime që ndihmojnë në forcimin e mureve venoze, përmirësojnë mikroqarkullimin dhe luftojnë mbajtjen e ujit. Të parët në listë janë frutat dhe perimet e stinës, duke preferuar perimet me gjethe jeshile, të pasura me vitaminë C dhe acid folik dhe ndër frutat, boronicat dhe frutat e kuqe, të pasura me antocianinë, siç dallohen lehtësisht nga ngjyra e tyre vjollcë ose e kuqe e errët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat