Vjena, Kopenhaga dhe Cyrihu – qytetet më të mira në botë për të jetuar

Life style

Vjena, Kopenhaga dhe Cyrihu – qytetet më të mira në botë për të jetuar

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 22:04
Foto ilustrim

Kryeqyteti austriak, Vjena, është rikthyer si qyteti më i mirë për të jetuar në botë, sipas një raporti vjetor nga Economist.

“Stabiliteti dhe infrastruktura e mirë janë bukuritë kryesore të qytetit për banorët e tij, të mbështetur nga një kujdes i mirë shëndetësor dhe shumë mundësi për kulturë dhe argëtim”, thuhet në raport për Vjenën.

Kryeqyteti austriak u pasua nga kryeqyteti danez, Kopenhaga, dhe Cyrihu i Zvicrës. Qyteti tjetër zviceran, Gjeneva, doli i gjashti, Frankfurt i Gjermanisë i shtati dhe Amsterdami i Holandës i nënti.

Nga Kanadaja, Calgary doli në vendin e tretë të përbashkët, i ndjekur nga Vancouver në vendin e pestë dhe Toronto në të tetin.

Osaka e Japonisë dhe Melburni i Australisë ndanë vendin e 10-të. Kryeqyteti i Francës, Parisi, doli i 19-ti, 23 vende më lart nga viti i kaluar. Kryeqyteti belg, Brukseli, ishte i 24-ti, menjëherë pas Montrealit të Kanadasë.

Melburni mbajti titullin e qytetit më të jetueshëm në botë për shtatë vjet nga viti 2011, para se të rrëzohej në vitin 2018 nga kryeqyteti austriak, Vjena.

Kryeqyteti ukrainas, Kievi, nuk u përfshi në listë këtë vit, për shkak të luftës atje, ndërsa qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburg ranë në renditje për “censurën” dhe ndikimin e sanksioneve Perëndimore, raporton Guardian.

Në renditjen e këtij viti, kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar, Londra, ishte qyteti i 33-të më i përshtatshëm për jetë në botë, pesë vende pas Manchesterit. Barcelona e Spanjës dhe Madridi dolën në vendin e 35-të dhe të 43-të. Milani i Italisë u rendit në vendin e 49-të, qyteti i Nju Jorkut në vendin e 51-të dhe Pekini i Kinës u rendit i 71-ti.

Kryeqyteti i Sirisë së shkatërruar nga lufta, Damasku, ruajti vendin e tij si qyteti më i keq për të jetuar në planet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat