​Si të ftohni një shishe pijeje për tre minuta

Life style

​Si të ftohni një shishe pijeje për tre minuta

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 23:07
Foto ilustrim

Sa herë i keni përshëndetur mysafirët dhe keni kujtuar në minutën e fundit që nuk e keni vendosur verën të ftohet? Pranojeni se nuk ka asgjë më të keqe se vera e zier.

Më poshtë po ju sjellim si të ftohet një shishe verë në vetëm 3 minuta!

Gjithçka që ju nevojitet, ndoshta e keni tashmë në shtëpinë tuaj:

Mbushni enën me ujë të ftohtë.

Shtoni akullin dhe kripën.

Zhyt një shishe verë të mbyllur në ujë. Llogaritni vetë sasinë e akullit dhe kripës.

Nxirreni shishen pas 3 minutash dhe shërbejeni verën e ftohur në mënyrë perfekte!

Përkatësisht, kripa përshpejton uljen e temperaturës, në mënyrë që vera të ftohet shumë më shpejt.

Kripa ul temperaturën e ujit, por nuk e shndërron në akull.

Mund të vendosni një shishe pije në frigorifer për disa minuta, por ky trik me ujë dhe kripë reagon më shpejt dhe ftohet më mirë se ajri i ftohtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat