Falja e plotë: Kur e kaluara nuk dhemb më

Life style

Falja e plotë: Kur e kaluara nuk dhemb më

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 00:25
Foto ilustrim

Kur dikush ju lëndon, reagimi i menjëhershëm është zemërimi. Ju nuk dëshironi të falni personin që ju bëri këtë. Jeni të ofenduar, të zhgënjyer dhe ndonjëherë me dhimbje. Megjithatë, ky reagim shumë i natyrshëm dhe i zakonshëm ka një anë negative. Falja e plotë është mënyra e vetme për të gjetur paqen dhe lumturinë kur dikush ju lëndon.

Falja e plotë është një shenjë e forcës

Në shoqërinë perëndimore, durimi dhe toleranca janë të rëndësishme deri në një pikë të caktuar. Megjithatë, kur dikush ju lëndon, përgjigjja me durim dhe tolerancë shfaqet si dobësi. Kjo është një nga arsyet kryesore pse është kaq e vështirë për ne që të falim të plotë të tjerët. Durimi dhe toleranca janë komponentë të rëndësishëm të faljes dhe dashurisë së plotë. Nuk janë shenja dobësie. Të veprosh me durim dhe tolerancë është një shenjë fuqie. Edhe përballë tradhtisë, ju mbani fort vlerat tuaja.

Falja e plotë qetëson shpirtin

Teoria U na mëson se ne nuk mund të jetojmë në të ardhmen me barrën e së shkuarës. Duke i thënë lamtumirë asaj që ka ndodhur tashmë dhe duke falur veten dhe të tjerët, na hapen mundësi të reja. Siç thekson Otto Scharmer, krijuesi i Teorisë U, energjia ndjek vëmendjen. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të përqendroheni në atë që po përpiqeni të shmangni. Ju duhet të përqendroheni në atë që keni ndërmend të ndodhë. Prandaj, një person që ka inat për zhgënjimet e së kaluarës, pa e ditur do të kërkojë të njëjtat rezultate në marrëdhëniet e ardhshme. Ata qëndrojnë në ciklin e asaj që ndodhi dhe nuk mund të adoptojnë modele të reja.

Më shumë rreth Teorisë U

Teoria U thotë se nëse nuk heqim dorë nga frika dhe paragjykimet e vjetra, nuk do të ketë hapësirë që ndonjë gjë e re të vijë në jetën tonë. Nëse nuk heqim dorë nga barra e së shkuarës, nuk do të ketë vend që jeta të na kënaqë me përvoja të reja. Siç mund ta shihni, falja pasi dikush ju lëndon mund të jetë shumë e vështirë. Megjithatë, është thelbësore të kuptojmë se duhet të mësojmë të falim dhe të falim plotësisht. Ju duhet të mbani mend se është në fuqinë tuaj për të hequr dorë nga e kaluara. Ju çliron nga bagazhi i rëndë emocional që nuk ju lejon të ecni përpara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat