Kur refuzohemi, çfarë ndodh në trurin tonë?

Life style

Kur refuzohemi, çfarë ndodh në trurin tonë?

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 00:44
Foto ilustrim

Refuzimi social mund të shkaktojë shqetësim të madh. Por a e dini se çfarë është? Zbuloni mekanizmat e trurit të përfshirë në këtë përvojë.

Refuzimi mund të jetë shumë i dhimbshëm. Pavarësisht nëse vjen nga njerëzit që duam apo nga ata që sapo kemi takuar, e vërteta është se mund të na shkaktojë shqetësim të madh. Nëse keni pyetur veten pse nuk mund t’i shmangni ato emocione të pakëndshme, mund të jeni të interesuar të dini se çfarë ndodh në tru kur na refuzojnë.

Në fakt, jo gjithçka është në duart tona. Natyrisht, si e interpretojmë situatën dhe si vendosim të reagojmë do të përcaktojë nëse ndikimi do të jetë më i madh apo më i vogël. Megjithatë, duket se truri e percepton (dhe reagon ndaj) refuzimit social në të njëjtën mënyrë që percepton dhimbjen fizike. Le të shohim se çfarë do të thotë.

Çfarë ndodh kur refuzohemi?

Në shumë situata të jetës, do të ishte vërtet komode për ne që të ishim imun ndaj refuzimit. Imagjinoni të mos jeni zgjedhur në një intervistë pune, të jeni të izoluar nga grupi juaj i miqve ose të mos jeni reciprok në mënyrë romantike dhe asnjëra prej tyre nuk ju bëri të ndiheni keq. E bukur, apo jo?

Megjithatë, e vërteta është se qeniet njerëzore janë krijuar për të kërkuar pranim nga grupi. Kjo i përgjigjet një përshtatjeje evolucionare, që rrjedh nga e kaluara jonë si gjuetarë dhe mbledhës, në të cilën ne fjalë për fjalë kishim nevojë për të tjerët për të mbijetuar.

Meqenëse ostracizmi ishte sinonim i vdekjes, shoqëria zhvilloi një paralajmërim për të na paralajmëruar për rrezikun e margjinalizimit, dhe kjo është ajo që ne ende përjetojmë sot kur jemi të refuzuar.

Çfarë ndodh në tru kur ndjehemi të refuzuar?

Ky mekanizëm interesant i trurit ka qenë objekt i disa studimeve kërkimore, dhe ne përmbledhim rezultatet më të rëndësishme në këtë drejtim më poshtë:

 

Refuzimi social dhemb

Kur refuzohemi, ndihemi jashtëzakonisht keq psikologjikisht dhe emocionalisht. Kjo dhimbje mund të jetë aq e fortë sa të ndihet pothuajse fizike, e prekshme. Ju ka ndodhur kjo? Nëse po, duhet të dini se nuk është vetëm imagjinata juaj. Në fakt, një studim kërkimor i kryer nga Universiteti i Miçiganit dhe i drejtuar nga Ethan Kross zbuloi se refuzimi social aktivizon të njëjtat zona të trurit si dhimbja fizike.

Dihej se pas të njëjtit rrjet të rajoneve të trurit që mbështesin komponentin afektiv të dhimbjes, ekziston edhe përvoja e refuzimit. Megjithatë, këto gjetje të reja shkojnë më tej duke demonstruar se zonat që lidhen me komponentin ndijor të dhimbjes aktivizohen gjithashtu nëse refuzimi është intensiv. Me fjalë të tjera, të qenit i refuzuar dhemb vërtet.

Kur refuzohemi, aktivizohet sistemi opioid

Më shumë prova në favor të idesë së mëparshme gjenden duke vëzhguar se si organizmi reagon ndaj refuzimit. Kur pësojmë një dëmtim fizik, ose kur përjetojmë dhimbje organike, truri aktivizon sistemin natyral analgjezik, duke çliruar opioidet endogjene. Kjo është për të na ndihmuar të lehtësojmë vuajtjet. Ndërsa, një studim i fundit ka zbuluar se këto kimikate lëshohen gjithashtu gjatë situatave të shqetësimit social dhe izolimit. Diçka që ndodh jo vetëm te njerëzit, por edhe te kafshët. Prandaj, kur këto substanca lëshohen në hapësirën ndërneurone, sinjalet e dhimbjes dobësohen.

Kur refuzohemi, elasticiteti mund të llogaritet

Por kjo nuk është e gjitha. I njëjti studim zbuloi se njerëzit që shënuan më shumë në tiparin e elasticitetit (bazuar në një pyetësor të personalitetit) u përballën me lirim më të madh të opioideve gjatë refuzimit social. Diçka që mund të shpjegojë pse është më e lehtë për këta njerëz të kalojnë fatkeqësi dhe të shërohen prej saj.

Këto rezultate janë gjithashtu interesante për sa i përket të kuptuarit të çrregullimeve të tilla si depresioni apo fobia sociale. Dhe është e mundur që tek këta njerëz ky sistem natyral qetësues i dhimbjeve të mos funksionojë aq efektivisht; në të njëjtën mënyrë, stresi social dhe ndërveprimet negative kanë një ndikim më të madh tek ata.

Duket si një varësi

Së fundi, është parë se refuzimi ose humbja e një personi të dashur mund të gjenerojë reagime të ngjashme me ato të një varësie. Dhe kjo ndodh sepse, siç vërtetohet në këtë studim, dashuria dhe pasioni aktivizojnë qarkun e shpërblimit të trurit. Kjo është, ato fusha që lidhen me motivimin, fitimin/humbjen, dëshirën dhe rregullimin e emocioneve.

Të njëjtat rajone përfshihen në zhvillimin e varësive (për shembull, ndaj kokainës dhe substancave të tjera). Për këtë arsye është e kuptueshme që personi i refuzuar shfaq ndjenja të forta shqetësimi, mall apo kërkim të vazhdueshëm për të dashurin dhe sjellje të ndryshme obsesive.

 

Refuzimi nuk është një fjali

Siç e keni parë, refuzimi (dhe vuajtja që rezulton) ka lidhje interesante me neurologjinë. Ajo që ndodh në tru kur refuzohemi është e vërtetë dhe na ndihmon të kuptojmë pse ndihemi ashtu siç ndihemi. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ne nuk mund të bëjmë asgjë për të.

Në të vërtetë, puna me besimet tona dhe mënyra se si ne interpretojmë ngjarjet, zhvillimi i qëndrueshmërisë sonë dhe përvetësimi i strategjive efektive të përballimit mund të jetë një ndihmë e madhe. Refuzimi dhemb, por na takon ne ta lehtësojmë këtë shqetësim dhe të dimë ta menaxhojmë atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat