Sa më shumë që e dëshironi vetëkontrollin, aq më pak do e keni atë

Life style

Sa më shumë që e dëshironi vetëkontrollin, aq më pak do e keni atë

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 17:17
Foto ilustrim

A keni dëshiruar ndonjëherë që të keni më shumë vetëkontroll? Në varësi të rasteve për çfarë ju nevojitet vetëkontrolli, ka të ngjarë të bëni të kundërtën e asaj që dëshironi. 

Sipas një studimi në marsi 2017, dëshira e ndërgjegjshme për më shumë vetëkontroll mund të ju jap më pak vetëkontroll. Studimi që u botua në Buletinin e revistës “Personaliteti dhe Psikologjia Sociale”, psikologët studiuan dëshirat e disa vullnetarëve për të rritur vetëkontrollin. Personave iu kërkua gjithashtu të vlerësonin nivelin aktual të vetëkontrollit. Personat që arritën të përballonin më mirë punët dhe situatat e ndryshme ishin ato persona që nuk kishin kërkesa të larta për të ruajtur vetëkontrollin.

Ndërsa ato persona që dëshironin më çdo kusht për të pasur vetëkontroll ishin persona që i përballonin më keq situatat. Nëse e gjen veten duke dëshiruar disiplinë, përpiquni ta lidhni atë dëshirë me një veprim specifik që mund të merrni: për shembull, në vend që të dëshironi të keni vetëkontroll për të shmangur blerjen në internet, ndërmerrni hapa konkretë duke larguar kartat e krediti ose largohuni nga vizitat e faqeve në internet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat