Si ta joshni dikë duke përdorur gjuhën e trupit?

Life style

Si ta joshni dikë duke përdorur gjuhën e trupit?

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 10:20
Foto ilustriml

Pamjet, gjestet, qëndrimi, prekja e lëkurës, ndryshimi i tonit të zërit: arti i joshjes përfshin të gjithë në shqisat që zbulojnë në gjuhën e trupit një sërë sinjalesh joverbale përmes të cilave, ne komunikojmë të gjithë fuqinë tonë joshëse.

Lëvizja e sinkronizuar, përpjekja për të qenë në të njëjtën fushë vizioni me personin që duam të tërheqim, animi i kokës në një mënyrë të caktuar ose marrja e një qëndrimi të caktuar të trupit janë të gjitha shenja të qarta joshjeje që e bëjnë gjuhën e trupit një hartë të vërtetë treguesish specifikë. Por, ja si josh veten duke përdorur gjuhën e trupit dhe cilat janë sinjalet më zbuluese:

BËNI KONTAKT ME SY

Gjuha e trupit shpesh nuk mund të kontrollohet. Disa detaje pak a shumë të dukshme në lidhje me gjestet, tundjet e kokës, qëndrimin, prirjet , lëvizjet e ngadalta ose të papritura, janë krejtësisht të natyrshme dhe ne i vendosim ato në lojë pa e kuptuar fare. Dhe kjo është ajo që ndodh në sferën joshëse. Kur jemi të interesuar për një partner të mundshëm, ne zbulojmë një sërë treguesish përmes trupit tonë që nuk janë gjë tjetër veçse thirrje joshëse.

Dëshira jonë për të tërhequr është e dukshme që në fillim, me një kontakt të thjeshtë me sy . Është një gjest i vogël, i natyrshëm, spontan dhe megjithatë kaq i fuqishëm dhe tërheqës. Vendosja e kontaktit me sy me personin që na tërheq dhe shoqërimi i tij me një buzëqeshje të sinqertë dhe natyrale është pjesa e parë thelbësore e artit të joshjes. Por, ki parasysh, nuk ka të bëjë me shikimin e personit që na pëlqen. Bëhet fjalë për të parë horizontin dhe herë pas here të kthejmë shikimin tek personi që na tërheq. Pasi të vendoset kontakti me sy, arti i joshjes mund të fillojë.

MERRNI NJË QËNDRIM TË RELAKSUAR

Është shkenca që studion, analizon dhe interpreton sjelljet joverbale që lidhen me qëndrimin dhe gjestet e lidhura me to. Një fushë shumë e gjerë hetimi e cila ka demonstruar se si disa pozicione specifike zbulohen si një shenjë e qartë e hapjes ose mbylljes ndaj asaj që na rrethon.

Një nga sinjalet më të lehta për t’u deshifruar? Krahët e palosur! Nëse dikush ju intereson dhe dëshironi të filloni një bisedë, shmangni këtë qëndrim. Krahët e palosur vendosin një mur mes nesh dhe personit që duam të pushtojmë. Ata japin idenë e shkëputjes, të ftohtësisë dhe mund të nënkuptojnë se në mënyrë të pandërgjegjshme ne nuk e duam aq shumë atë person. Nëse interesi juaj është i sinqertë dhe doni t’i jepni një mundësi njohurive , merrni një qëndrim të relaksuar , mos kryqëzoni krahët dhe orientoni trupin tuaj drejt personit tjetër, ndoshta duke e anuar pak përpara.

KAFSHIMI I BUZËS SË POSHTME

Buzët janë qendrore në lojën e joshjes dhe kafshimi i tyre tregon tërheqje. Por kini kujdes, nuk bëhet fjalë për ta bërë atë në mënyrë agresive apo për të treguar dhëmbët tuaj. Të bësh në këtë mënyrë nuk tregon interes, tregon agresion, nervozizëm dhe ndonjëherë ankth.

DUKE LUAJTUR ME FLOKËT

Flokët përfaqësojnë një armë të fuqishme joshjeje dhe tërheqjeje dhe ne jemi të vetëdijshëm për këtë. Kjo është arsyeja pse na pëlqen të kalojmë gishtat nëpër to, të zgjidhim bishtin në kohën e duhur dhe të përdredhim fijen anësore që mund ta çmendë njeriun përballë nesh. Një gjest i pavetëdijshëm që ata që duan të joshin e bëjnë me flokët e tyre është t’i lëvizin ato, duke treguar qafën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat