A ju bën ora e re diellore të ndiheni të plogësht? Këshilla për të luftuar lodhjen në tryezë

Life style

A ju bën ora e re diellore të ndiheni të plogësht? Këshilla për të luftuar lodhjen në tryezë

Më: 28 mars 2023 Në ora: 12:09
Foto ilustrim

Natën ndërmjet të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars, filloi ora e re ditore. Akrepat lëvizën përpara me një orë (nga 2 në 3), që do të thotë, do të flemë një orë më pak, por do të kemi një orë më shumë dritë. Dhe si çdo herë që detyrojmë akrepat e orës, efektet nuk vonojnë të ndihen: pagjumësi, rraskapitje, ndryshim i humorit, janë bezdisje tipike që provojmë në ditët në vijim. Zakonisht zgjasin disa ditë, është një mini jet-lag që na detyron të ndryshojmë disa zakone (edhe nëse është vetëm për një orë), por efektet mund të përfshihen edhe në tavolinë. Në fakt, disa ushqime na ndihmojnë të rivendosim ritmet tona cirkadiane, nxisin gjumin dhe na japin më shumë energji nëse ndihemi të plogësht.

Ushqimet për të rivendosur ritmet cirkadiane

Ora e verës rrezikon të rrëzojë orën tonë biologjike, ritmet cirkadiane që rregullojnë mekanizmin gjumë-zgjim: mungesa e sinkronizimit midis orës sonë të brendshme dhe asaj të jashtme mund të shkaktojë disa efekte si lodhje, pagjumësi, vështirësi. Përveçse të kini pak durim dhe thjesht prisni që të kalojë (do të duhen vetëm dy ose tre ditë), mund të përpiqeni të rregulloni shijen në tavolinë dhe të formësoni dietën tuaj duke ndjekur disa indikacione. “Në këtë periudhë kryefjala është magnezi – shpjegon për Fanpage.it biologia dhe dietologia Renata Bracale – është një element themelor për funksionimin e duhur të sistemeve metabolike dhe për stabilitetin e sistemit nervor. 

Doza e rekomanduar ditore është 300 mg., por mund të nevojitet një konsum më i lartë gjatë ndërrimit të stinës, kur ndihemi më të lodhur dhe vërejmë se kemi luhatje të shpeshta të humorit”.

Ne mund të sigurojmë magnez përmes disa ushqimeve: “Të tilla si perimet me gjethe jeshile (spinaq, angjinare, drithë), bishtajore, drithëra. Nëse nuk jeni në gjendje të garantoni pesë porcione frutash dhe perimesh në ditë, atëherë është e nevojshme, pasi të konsultoheni me mjekun, të vlerësoni një integrim të jashtëm ndoshta me një lugë magnez që duhet marrë çdo mbrëmje para se të shkoni në shtrat”. Nëse keni probleme me gjumin, ka disa ushqime që mund të ofrojnë jo vetëm magnez, por edhe melatonin, hormonin që rregullon qetësinë tonë. “Peshku dhe vezët janë veçanërisht të pasura me të”.

Kundër plogështisë në tavolinë

Për të kundërshtuar atë ndjenjë plogështie tipike të ndryshimit të orës, por edhe të pranverës, është mirë të rimendoni dietën tuaj në përgjithësi si dhe të futni disa ushqime. “Nevojat për energji ndryshojnë, ne konsumojmë më pak se në dimër, ndaj këshillohet që të kufizohen vaktet e mëdha dhe të konsumohen porcione më të vogla dhe të hamë më shpesh” këshillon Bracale. Në këtë rast na ndihmon edhe dieta mesdhetare: 

“Kujdes të mos e teproni me mishin dhe salsiçet, duhet të favorizojmë ushqimet me përmbajtje të ulët yndyre dhe për këtë duhet të zgjedhim drithërat dhe vajin e ullirit ekstra të virgjër”.

Për një nxitje energjie në mesditë ose pasdite, ka fruta të thata: “Arrat, bajamet dhe lajthitë janë një burim magnezi dhe një ndërprerës i përsosur i urisë.

Disa fruta si fiqtë, pjeshkët dhe bananet janë gjithashtu të shkëlqyera”. E rëndësishme (gjatë gjithë vitit, por veçanërisht në këtë periudhë) për të ngrënë në të njëjtin orar. “Të hamë vakte gjithmonë në të njëjtën kohë është e rëndësishme për të parandaluar shumë patologji metabolike dhe më pas është e dobishme për ne sepse në këtë mënyrë kënaqim hormonet tona. Për shembull, mëngjesi duhet të hahet gjithmonë ndërmjet orës 7.30 dhe 9. sepse në atë kohë prodhohet insulinë, e cila është në kulmin e saj dhe dhjami digjet shumë shpejt, darka duhet të hahet në orën 20:30 sepse është në atë kohë që hormoni i rritjes, hormoni që nxit sintezën e proteinave dhe rritjen e masës e cila arrin kulmin e tij maksimal”. Së fundi, të mos harrojmë rëndësinë e ujit. “Hidratimi i duhur gjithashtu ndihmon në furnizimin e trupit me magnez”, përfundon Bracale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat