Pse nuk duhet t’i lini fëmijët të hanë para një televizori apo telefoni

Life style

Pse nuk duhet t’i lini fëmijët të hanë para një televizori apo telefoni

Më: 25 nëntor 2023 Në ora: 19:03
Foto ilustrim

Shumica e prindërve në një moment e kanë ndezur një ekran që fëmija i tyre të hajë.

Përderisa nuk bëhet herë pas here por është zakon i përditshëm dhe parakusht për të ngrënë fëmijët, duhet të dini se ka pasoja.

Ndër më të rëndësishmet janë këto:

Ai ha në mënyrë mekanike

Fëmija nuk ka kuptim për sasinë, shijen, strukturën dhe temperaturën e ushqimit që ha.

Rreziku i obezitetit rritet

Ushqimi impulsiv dhe i pavetëdijshëm largon mundësinë e zgjedhjes me vetëdije të cilësisë dhe sasisë së ushqimit. Duke i kushtuar vëmendje përmbajtjes që shikon ose dëgjon, fëmija e ka më të vështirë të deshifrojë ndjenjën e ngopjes dhe ai nuk e kupton nëse duhet të ndalojë së ngrëni.

Rreziku i të ngrënit të tepërt rritet

Kur fëmija dhe veçanërisht adoleshenti ha pa u fokusuar në ushqimin e tij, por në celular, ka gjasa që ai të konsumojë një sasi të madhe ushqimi pa e vënë re.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat