Çfarë e shkakton të qarit pa arsye?

Life style

Çfarë e shkakton të qarit pa arsye?

Më: 17 maj 2024 Në ora: 19:52
Foto ilustrim

Të qash mund të ndodhë për shumë arsye. Edhe kur e qara duket e pazakontë, ka të ngjarë të ketë ndonjë shpjegim logjik.

Depresioni për shembull mund t’ju bëjë të ndiheni të trishtuar dhe të pashpresë, duke ju lënë të qani pa asnjë lloj arsye.

Sidoqoftë, nëse e qara që po përjetoni është vërtetë e pazakontë, mund të jetë si rezultat i një problemi themelor të trurit.

Siç e përmendëm që një prej arsyeve mund të jetë depresioni ai shkakton një sërë simptomash përfshirë:

1-Probleme me gjumin

2-Ndryshimet e oreksit

3-Lodhje

4-Humbje interesi për aktivitete

5-Ndjenja të boshëllëkut

Depresioni është i zakonshëm dhe simptomat mund të ndryshojnë sa nga një person në tjetrin. Disa mund të përjetojnë episode të të qarit të cilat në dukje mund të duken të pashpjegueshme e disa të tjerë e gjejnë veten duke qarë më shumë se zakonisht.

Një tjetër arsye është Ankthi: Njerëzit me ankth mund të ndihen të mbingarkuar dhe me shumë gjasa qajnë për gjëra tepër të zakonshme.

Çrregullimi bipolar– Njerëzit me çrregullim bipolar kanë ulje dhe ngritje ekstreme. Së bashku me këto ndryshime të paparashikueshme të humorit mund të vijnë edhe shpërthime emocionesh, duke përfshirë të qarën.

Hormonet: Lotët tuaj përbëhen nga uji dhe nga kripa. Ka disa prova që shpjegojnë se lotët përmbajnë substanca të tilla si hormonet.

Ndryshimet hormonale mund të shpjegojnë pse disa njerëz duket se qajnë pa asnjë arsye.

Nëse mendoni se shprehjet tuaja të emocioneve janë jashtë normës ose të tepërta, kujdesuni për veten! Nëse kuptoni se e qara pa arsye po ju pengon në aktivitetet tuaja mos hezitoni të kërkoni ndihmë! Kushtojini rëndësi shëndetit tuaj mendor dhe mos harroni, është ok të mos jesh mirë dhe çdo gjë kalon!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat