Dy erëzat që luftojnë dhimbjen

Mjekësi alternative

Dy erëzat që luftojnë dhimbjen

Më: 3 janar 2021 Në ora: 19:50
Foto ilustrim

Dhimbja është një gjendje e pakëndshme të cilën të gjithë duan ta heqin qafe sa më shpejt të jetë e mundur.

Sidoqoftë, para se të përdorni mjekim, mund të përdorni ndihmën nga ‘farmacia’ e natyrës dhe të lehtësoheni derisa të konsultoheni me mjekun tuaj.

Për shembull, ekzistojnë dy erëza që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve specifike.

1. Piper i zi

Ndihmon me artritin, dhimbjen e stomakut dhe problemet e tretjes. Piper i zi është një ilaç i mjekësisë tradicionale kineze. Specat janë të pasur me përbërje me veti anti-inflamatore. Piperina, përbërësi aktiv i specit, pengon inflamacionin e kërcit dhe ndihmon në trajtimin e artritit.

2. Xhenxhefili

Ndihmon në luftimin e dhimbjeve të kokës dhe hulumtimet kanë treguar se ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga migrena shumë e zakonshme. Përdorni xhenxhefil të freskët ose pluhur gatimi dhe do të habiteni nga shija e ushqimit tuaj. Mund të pini edhe çaj xhenxhefili, të cilin do ta bëni duke hedhur ujë të vluar në 3 feta të holla xhenxhefili të freskët. Lëreni për 10 minuta dhe shtoni pak mjaltë. Sidoqoftë, mos merrni xhenxhefil nëse keni një problem të mpiksjes së gjakut ose jeni duke marrë antikoagulantë dhe këshillohuni me mjekun tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat