Duhet të sterilizojmë apo dezinfektojmë? Cila është mënyra e duhur dhe nga ndryshojnë

Mjekësi alternative

Duhet të sterilizojmë apo dezinfektojmë? Cila është mënyra e duhur dhe nga ndryshojnë

Më: 5 mars 2021 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Nëse pandemia na ka mësuar ndonjë gjë, është e rëndësishme të mbroheni nga COVID-19 dhe sëmundje të tjera duke sterilizuar dhe dezinfektuar objekte dhe sipërfaqe potencialisht të prekura nga mikrobe. Por cili është saktësisht ndryshimi midis dy metodave të pastrimit?

Dezinfektimi përdor kimikate për të shkatërruar mikrobet dhe bakteret nga objektet ose sipërfaqet . Shumica e dezinfektuesve shtëpiak, si Lysol ose Clorox, vijnë në fshirje, spërkatje ose formë të lëngshme dhe mund të përdoren për të dezinfektuar sipërfaqet e përdorura shpesh si dorezat e derës, tavolinat, lavamanët e banjës, çelsat e dritës, telekomandat, madje edhe laptopin dhe telefonin tuaj. Ndërsa dezinfektuesit janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr qafe mikrobet në objekte të pajetë, ato nuk duhet të përdoren kurrë në lëkurën tuaj.

Sterilizimi, nga ana tjetër, largon të gjithë mikroorganizmat në çdo sipërfaqe të caktuar dhe përdoret më së shumti në spitale dhe institucione të tjera të kujdesit shëndetësor.

"Sterilizimi është një proces specifik me udhëzime mbi temperaturën, kohën, pajisjet dhe kontrollet e tjera të cilësisë për ta bërë atë në mënyrë efektive," thotë Dr. Vandana A. Patel, një këshilltar klinik për kabinetin e farmacisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat