5 ide mëngjesi të lehtë për njerëzit me diabet

Mjekësi alternative

5 ide mëngjesi të lehtë për njerëzit me diabet

Më: 22 mars 2021 Në ora: 22:27
Foto ilustrim

Nëse jeni me  diabet, sigurohuni që mëngjesi të ketë një kombinim të proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve.

Mëngjesi është veçanërisht i rëndësishëm për diabetin pasi mund të ndihmojë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak gjatë gjithë ditës.

Këtu janë pesë ide të lehta për mëngjes për njerëzit me diabet.

1.Një sanduiç mëngjesi

Ky sanduiç do t’ju japë karbohidrate të nevojshme ndërsa proteina nga veza ju mban të ngopur pa ngritur nivelet e sheqerit në gjak. Një studim në vitin 2018 zbuloi se njerëzit që hanin një vezë çdo ditë kishin ulur nivelet e sheqerit në gjak.

Përbërësit kryesorë përfshijnë një kifle angleze, një vezë, një fetë djathë dhe një fetë të hollë mish sipas preferencës suaj. Së bashku me këtë, ju gjithashtu mund të përfshini ¾ filxhan boronicë për fibra të shtuar ose feta avokado për yndyrna të shëndetshme për zemrën.

2.Qull tërshëre

Bollguri përmban karbohidrate, fibra dhe proteina. Një studim i madh i vitit 2015 zbuloi se tërshëra është e dobishme për pacientët me diabet tip 2 për shkak të efektit të tyre në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe kolesterolit.

Si ta përgatisni: Me një filxhan bollgur të gatuar, shtoni  qumësht bajame pa sheqer , një lugë gjelle fara chia , tre lugë arra, dy lugë gjalpë kikiriku pluhur dhe një filxhan luleshtrydhe sipër.

3. Avokado

Yndyra e shëndetshme nga avokado ngadalëson tretjen dhe mban karbohidratet – të cilat normalisht përpunohen shpejt nga trupi – të mos thithen shpejt në qarkullimin e gjakut

Si ta përgatisni: një copë bukë të thekur , një gjysmë avokado të prerë dhe një vezë për mëngjes.

4. Drithëra

Nëse keni diabet,  mund të hani drithëra për mëngjes.Drithërat integrale mund të ndihmojnë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak duke lëshuar glukozë me një shpejtësi shumë më të ngadaltë falë përmbajtjes së tyre në fibra.

5. Kosi perfekt

Kosi  ka pak karbohidrate dhe është i pasur me proteina, kështu që nuk do të shkaktojë që nivelet  e sheqerit në gjak të rriten si karbohidratet e tjera

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat