Si të shpëtoni nga lythat, nishanet, njollat e moshës dhe shenjat e lëkurës, duke përdorur produkte natyrore

Mjekësi alternative

Si të shpëtoni nga lythat, nishanet, njollat e moshës dhe shenjat e lëkurës, duke përdorur produkte natyrore

Më: 9 maj 2021 Në ora: 16:20
Foto ilustrim

Do të ishte vërtet e mrekullueshme nëse të gjithë do të kishim lëkurë të pastër dhe me shkëlqim, kjo është diçka që të gjithë e dëshirojmë, por fatkeqësisht në disa periudha të jetës sonë si rezultat i ndryshimit të zakoneve tona të jetesës ose çekuilibrit hormonal, mund të vuajmë nga disa probleme të lëkurës siç janë njollat, lythat, nishanet.

Gjëja e parë që të gjithë bëjmë për të zgjidhur problemin është të shkojmë në farmaci dhe të blejmë produktin më të shtrenjtë për kujdesin e lëkurës sepse besojmë se është mënyra më e mirë për të zgjidhur problemet e lëkurës. Por në këtë rast këshilla jonë do të ishte të harroni produktet e shtrenjta dhe të provoni disa ilaçe shtëpiake.

Pra, në vend që të shkoni në farmaci mund të vizitoni dyqanin ushqimor për disa produkte të lira që do të bëjnë mrekulli në lëkurën tuaj.

Këtu janë disa probleme të lëkurës dhe produkti me të cilin mund t’i trajtoni:

Nishanet

Nishanet mund të jetë rezultat i ekspozimit në diell ose gjenetikës. Ato janë shumë të zakonshme dhe mund t’u shfaqen fëmijëve dhe të rriturve. Nishanet shfaqen kur qelizat në lëkurë rriten vetëm në një pikë, në vend që të përhapen në të gjithë lëkurën. Këto qeliza quhen malanocite dhe janë ato që prodhojnë pigmentin që i jep ngjyrën natyrale lëkurës.

Hudhra

Produkti më efektiv në eliminimin e nishaneve është ekstrakti i hudhrës ose hudhra e thjeshtë. Thjesht duhet të mbroni lëkurën rreth nishanit (duke përdorur vazelinë) vendosni ekstraktin e hudhrës ose hudhrën e shtypur në nishan, mbulojeni me një fashë dhe lëreni të veprojë për 4 orë. Ne rekomandojmë ta përsërisni këtë çdo ditë.

Sodë buke dhe vaj kastori

Ju gjithashtu mund të përdorni përzierje të vajit të kastorit dhe sodës së bukës për të eliminuar nishanet. Përziejini të dy përbërësit së bashku dhe do të merrni një pastë. Pastën e përftuar vendoseni mbi nishan, fashojeni dhe lëreni të veprojë gjatë gjithë natës dhe shpëlajeni në mëngjes. Për rezultate më të mira përsëriteni procedurën çdo natë.

Uthulla e mollës

Mënyra më e shpejtë për të hequr një nishan është përdorimi i uthullës së mollës. Thjesht duhet të lagni një pambuk në uthull molle, ta vendosni në nishan dhe ta lini ashtu për 8 orët e ardhshme. Ju do të vini re se nishani do të nxihet dhe do të bjerë.

Lythat

Lythat janë rritje të vogla, të ashpra dhe të forta dhe zakonisht kanë ngjyrë të ngjashme si pjesa tjetër e lëkurës. Ato janë rezultat i virusit të papillomës njerëzore (HPV). Ka mënyra të ndryshme për të trajtuar lythat si përdorimi i acidit salicilik. Këto janë zgjidhjet natyrore që ne sugjerojmë:

Banane

Përdorimi i një lëvore bananeje është mënyra më e lehtë për të hequr qafe lythat. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të fërkoni lythin me lëvore bananeje çdo natë për dy javë rresht.

Mjaltë i pastër i papërpunuar

Vendosni mjaltë në lyth para gjumit dhe mbulojeni atë me një fashë. Lythat e eliminuara në këtë mënyrë, nuk do të shfaqen më kurrë.

Hudhra

Ju mund të përdorni lëng hudhre ose hudhra të shtypura për të hequr një lyth në 2-3 javë. Ju duhet të fërkoni hudhrën e shtypur në lyth, ta mbuloni me fashë dhe ta lini të veprojë gjatë gjithë natës. Ose aplikoni lëng nga hudhre në lyth dy herë në ditë.

Shenjat e lëkurës

Këto pjesë të vogla të lëkurës që shfaqen në sipërfaqen e saj kanë të njëjtën ngjyrë si lëkura dhe zakonisht shfaqen si rezultat i fërkimit të lëkurës me lëkurën. Ato mund të shfaqen rreth qafës, pjesës së sipërme të kraharorit, qepalla dhe nën sqetull. Shenjat e lëkurës janë të padëmshme dhe njerëzit zakonisht i heqin ato për arsye estetike.

Njollat e errëta

Shkaku i shfaqjes së tyre nuk është shumë i qartë, por besohet se arsyeja është ekspozimi në diell dhe plakja e mëlçisë. Njollat e errëta ose njollat e moshës në të vërtetë janë njolla të çngjyrosura në lëkurë dhe ato mund të shfaqen në fytyrë, duar dhe parakrahë.

Limoni

Limoni, i njohur si një zbardhues natyral është i shkëlqyeshëm në heqjen e njollave të errëta. E gjitha çfarë duhet të bëni është të vendosni pak lëng limoni në një pambuk dhe të fërkoni njollën e errët dy herë në ditë.

Aloe vera

Për këtë ju duhet xheli që gjendet brenda bimës. Vendoseni xhelin e freskët në njollën e errët dhe lëreni për gjysmë ore. Gjëja më e mirë është që ju mund ta rritni atë në shtëpinë tuaj si një bimë shtëpie.

Qepë

Ju duhet të shtrydhni qepën ose ta grini dhe pastaj ta vendosni në vendin e errët. Lëreni të veprojë për 10-15 minuta dhe më pas lajeni. Përsëriteni këtë çdo ditë derisa të merrni rezultatet.

Serumet e vitaminës C

Serumet organike, kimike pa vitaminë C përmbajnë vitaminë C aktive dhe janë të shkëlqyera për lëkurën. Ato do t’ju ndihmojnë të hiqni shumë shpejt pikat e errëta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat