​Uji alkalik, i lehtë për t’u bërë dhe 'deacidifikon' trupin

Mjekësi alternative

​Uji alkalik, i lehtë për t’u bërë dhe 'deacidifikon' trupin

Më: 12 maj 2021 Në ora: 13:08
Foto ilustrim

Për shkak të ushqimit dhe zakoneve jo të shëndetshme, shumica e njerëzve acidifikojnë trupin, gjë që mund të çojë në lodhje, dhimbje koke, probleme me tretjen dhe ulje të imunitetit, dhe kështu disa sëmundje më të rënda.

Edhe pse trupi ynë përpiqet të mbajë ekuilibrin e pH duke pastruar përmes veshkave dhe mushkërive, kur i ndiejmë këto simptoma, ne mund ta ndihmojmë veten duke konsumuar ujë alkalin.

Është një zgjedhje shumë më e mirë se soda e bukës, të cilën njerëzit shpesh e përdorin pasi ndryshon pH shumë shpejt dhe nuk funksionon në planin afatgjatë. Përndryshe, në një organizëm të shëndetshëm, pH i gjakut varion ndërmjet 7.35 deri 7.45, i cili është një mjedis pak alkalik, por disa pjesë të trupit natyrshëm kanë një pH të ndryshëm, kështu që edhe me deacidifikimin e organizmit nuk duhet të teprohet.

Ju mund të bëni ujë alkaline shumë lehtë:

Në një litër e gjysmë deri në dy litra ujë prisni një limon me lëvozhgë, që do të thotë se duhet të jetë nga prodhimi organik.

Shtoni një lugë çaji kripë Himalaje dhe lëreni të qëndrojë brenda natës, 8 deri në 12 orë, pastaj pini dy gota në mëngjes para mëngjesit dhe një në mbrëmje para gjumit.

Nuk është e nevojshme të pini të gjithë ujin që kemi përgatitur gjatë një dite, në mënyrë që të mos e teproni me marrjen totale të lëngjeve, por është mirë të pini midis gjysmë litri dhe një litër në ditë.

Ne mund të pimë ujë rregullisht, çdo ditë, veçanërisht gjatë ditëve të verës, pasi është freskues, dhe mund ta pimë vetëm herë pas here, kur ndiejmë lodhje të shtuar, dispepsi dhe të ngjashme.

Ky lloj uji lejon që trupi të alkalizohet ngadalë, të rivendosë ekuilibrin e pH në trup dhe ta ruajë për një kohë më të gjatë dhe do të veprojë në mënyrë parandaluese kundër një numri problemesh. Ndër të tjera, ajo do të parandalojë formimin e gurëve në veshka dhe zhvillimin e një numri sëmundjesh që shoqërohen me shëndetin e veshkave dhe mbajtjen e toksinave në trup.

Studime të shumta tregojnë se ky lloj uji mund të kontribuojë gjithashtu në parandalimin e disa llojeve të kancerit, pasi qelizat kancerogjene zhvillohen dhe rriten në një mjedis acid dhe hulumtimet kanë treguar se ato nuk mund të mbijetojnë në ujë alkalin. Përveç kësaj, uji do të kontribuojë në hidratimin e trupit, pasi që trupi thith ujin alkalin më lehtë.

Kontrolloni pH e trupit tuaj

Ju gjithashtu mund të provoni vlerën e pH të organizmit në shtëpi, me shirita që mund të blihen në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm ose farmacitë bimore, të cilat matin pH në pështymë ose urinë. Kështu që ju mund të provoni efektin e ujit alkalik në trupin tuaj, por duhet të keni kujdes që efekti i secilës terapi në urinë të shfaqet vetëm pas disa ditësh. Por do të merrni një rezultat më të saktë sesa kur mateni në pështymë, sepse urina tregon se si veshkat eliminojnë acidin nga trupi.

Mbani në mend se pH e pështymës ndikohet nga gjithçka që keni ngrënë ose pirë kohët e fundit, kështu që duhet të prisni të paktën dy orë pasi të hani. Së pari gëlltisni pështymën disa herë për të shpëlarë gojën, pastaj pështyni pak pështymë në lugë. Zhytni shiritat e lakmusit në pështymë dhe krahasoni ngjyrën që shfaqet në to me ngjyrat në shkallën e ngjyrës së bashkangjitur, të cilën e keni marrë me shiritat.

Urina testohet më së miri në mëngjes, menjëherë pas ngritjes. PH e urinës ndikohet nga sasia e ujit që pimë, si dhe nga ushqime të caktuara që prodhojnë acid, kështu që pH mund të ndryshojë gjatë ditës. Krahasoni ngjyrën e shiritit me shkallën e ngjyrave që keni marrë me to.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat